„Padly nejen dva traťové rekordy, ale rekordní byl i počet účastníků, kteří se postavili na start," řekl hlavní pořadatel a současně i zakladatel Borovské desítky Zbyněk Zelený.

Vítěz hlavní mužské kategorie, Leoš Pelouch z SK Chotěboř, pokořil dosavadní rekord a desetikilometrovou trať uběhl v čase 34:04. Nový traťový rekord ale vytvořila
i Lada Nováková z TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Stala se tak dosavadní nejrychlejší ženou závodu, a to díky dosaženému času 37:43.

„Příjemné je i další rekordní konstatování, a to takové, že na trať hlavního závodu vyběhlo 373 běžců a běžkyň," pokračoval Zelený a dodal, že své metry si v sobotu odběhla i zhruba stovka dětí.

Start závodu si na náměstí v Havlíčkově Borové nenechaly ujít desítky lidí. Řada diváků lemovala i trať v ulicích městyse. Prakticky všichni se pak přesunuli na fotbalové hřiště a v prostoru cíle vytvořili všem dobíhajícím běžcům velmi bouřlivé prostředí.

Peníze pro Fokus

Stojí za zmínku, že pořadatelé věnovali část výtěžku ze startovného, konkrétně pak sedm a půl tisíce korun, sdružení Fokus Vysočina, které se stará o začleňování duševně nemocných i jinak handicapovaných lidí do společnosti.

Dalších sedm tisíc korun získal Fokus i díky vynikajícímu výkonu Lady Novákové. Městys Havlíčkova Borová totiž vyhlásil, že za každou vteřinu, o kterou bude překonán dosavadní ženský rekord, vyplatí Fokusu dalších sto korun. Tuto bonifikaci ale „zastropoval" částkou sedmi tisíc korun, a ty také nakonec uvolnil.

S nástrahami trati, která vedla z větší části lesy v okolí Havlíčkovy Borové, se poprali nejen trénovaní sportovci, ale i amatérští vyznavači běhu 
a pohybu v přírodě. Patřil mezi ně například i David Burian z Havlíčkovy Borové.

„Běžel jsem všechny ročníky, a o tom, že bych se nezúčastnil tohoto pátého ročníku, jsem vůbec nepřemýšlel. Moc jsem netrénoval, ale věřím, že to zvládnu, a uvidím, jak na tom se svou fyzičkou jsem," usmál se Burian pár minut před startem.

Pořadí (muži): 1. Leoš Pelouch (SK Chotěboř) 34:04. 2. Jiří Brychta (TJ Nové Město na 
Moravě) 34:50. 3. Tomáš Fliedr (F-Bike Klub Sádek) 36:04.

Pořadí (ženy): 1. Lada Nováková (TJ Jiskra Havlíčkův Brod) 37:43. 2. Kristýna Dvořáková (Záborná) 42:20. 3. Miluše Merunková (Pleas Havlíčkův Brod) 45:20.