Devatenácté Mistrovství Evropy se konalo ve skanzenu Szentendre kousek od Budapešti, kde panovalo mrazivé počasí. „Trať byla sice méně kopcovitá, ale i tak to byl těžký závod, jelikož byla trať pod sněhem," popsala prostředí talentovaná přespolní běžkyně.

Nováková se vydala na trať jako první z šestičlenné české výpravy a nejen jejím velkým problémem byla zmrzlá zem. Ovšem absolventka pardubického gymnázia si se čtyřkilometrovou tratí poradila velmi dobře.

Běhalo se i ve stodole a přes klády

„Po výstřelu se všichni hrnuli dopředu, protože trať byla hodně úzká," podotkla Nováková. „Ale na druhou stranu pořadatelé běh zpestřili během ve stodole, přes klády nebo po vyjetých kolejích od traktoru," dodala.

Lada Nováková doběhla nakonec ve čtvrté desítce, což je pro mladou závodnici velkým úspěchem. „Mistrovství Evropy byl můj veliký sen, a proto když přišla moje šance ukázat, že na to mám, nechtěla jsem ji dát nikomu jinému," řekla běžkyně, která tak pozvedla českou juniorskou kategorii. Ta totiž v předešlých letech sbírala umístění až na konci první stovky.

Nejlepším Čechem se v Maďarsku stal Milan Kocourek, který si doběhl pro perfektní dvanácté místo. V ženské kategorii skončila jediná česká zástupkyně Pavla Schorná Matyášová na 41. příčce.

Výborné 22. místo vybojoval mezi běžci do 22 let Jiří Homoláč. Mezi mužskými juniory se nejlépe umístil Jan Janů, a to na 67. místě. Zlatou medaili si překvapivě odvezla Srbka Amele Terzicová. Příští rok se poběží v srbském Bělehradu.

Už devět let reprezentuje Havlíčkův Brod v běžeckých disciplínách a letos se jí splnil sen. Dostala se na evropský šampionát a odvezla si velmi solidní 37. místo v kategorii juniorek v přespolním běhu.
Jak byste ohodnotila náročnost tratě?
Když jsem si ji den před závodem probíhala, nezdála se tak moc těžká jako při samotném závodě.
Jak závod probíhal?
Nevím, jak je kdo zvyklý běhat v mrazu, ale mě to zde velmi překvapilo. Na startu nás nechali několik minut čekat vysvlečené, takže jsem byla během chvíle ztuhlá. Pak když jsem vybíhala kopec, uklouzla jsem na ledě. Měla jsem docela štěstí, že mě nikdo nezašlápl. Chtěla jsem to potom vzdát, ale když jsem viděla holčinu, co má vymknutý kotník, nějak mě to nakoplo a běžela jsem dál. Díky studenému vzduchu se běželo těžko, proto jsem byla ráda,když jsem doběhla (usmívá se).
Jak jste se připravovala?
Čtyři týdny před Evropou jsem jela na dva týdny na reprezentační soustředění do Tater. Po příjezdu z Tater jsem jela o víkendu do Belgie na závody, kde jsem skončila třetí. A pak už jsem jen na Evropu opatrně trénovala.
Chystáte se ještě na nějaké závody?
Ted už mám v plánu pouze odpočívat, teda jen do Vánoc, potom už zase začíná hala. Mezitím poběžím ještě pár závodů pro radost.
Jak hodnotíte letošní rok? A jaké plány máte na ten příští?
Letos jsem už posledním rokem juniorka a myslím, že jsem toho tento rok dokázala hodně a Evropa byla tím nejlepším ukončením juniorské kategorie. Příští rok se dostanu do žen do 22let. To už budou jiné závody. Nebudu asi tolik vozit medaile, ale zato budu sbírat hodně zkušeností, kterých není nikdy dost, a budu si dělat osobní rekordy, což je důležité, pokud se chce člověk někam dostat.