Dva zástupce na něm má i Havlíčkobrodsko. Domácí barvy hájí chlapci z Ledče, turnaje dívek se pro změnu účastní výběr havlíčkobrodského gymnázia.

„Jsem  moc ráda.  Pro naši školu je to opravdu svátek. Naše sportovní hala má skvělé technické zázemí, které  nám umožňuje tuto akci pořádat," řekla včera po slavnostním zahájení ředitelka školy Ivana Vitisková. Ledeč  přivítala šest chlapeckých a pět dívčích družstev z celé republiky.

Do Ledče nad Sázavou nepřijela náhodou.

„Ledeč a házená, to je poměrně dlouhá společná tradice. Jsem za to pochopitelně rád a zároveň i za to, že naše město a naše střední školy můžeme takto zviditelnit," přidal se starosta města Petr Vaněk.

Organizátoři měli na výběr  několik míst, nakonec se rozhodli právě pro Ledeč nad Sázavou. „Každoročně probíhá výběrové řízení prostřednictvím našeho garantu sportu," vysvětlil Josef Hostinský, metodik Asociace školních sportovních klubů ČR. „Líbilo se nám, že v Ledči jsou kořeny házené opravdu hluboko. Zároveň zde bylo velmi dobře připraveno zázemí a organizační výbor. Proto byla právě Ledeč nad Sázavou jasná volba," objasnil Hostinský.

Šampionát v házené juniorské kategorie 16 až 18 let má již dvacetiletou historii. Letos poprvé zavítal do města v Posázaví. „Za sebe musím říct, že se mi v Ledči moc líbí," nechal se slyšet Hostinský.

Domácí Ledeč nad Sázavou, jakožto pořadatel, nasadila do hry svůj chlapecký tým. Dívčí družstvo neposkládala, a tak pořadatelské místo přenechala havlíčkobrodskému gymnáziu. „Samozřejmě fandím našim. Je tu sice silná konkurence, ale musíme si věřit," usmívala se ředitelka Vitisková.

Vítězové postoupí do Turecka

Na vítěze obou kategorií čeká zajímavá odměna v podobě postupu na evropský šampionát, který uspořádá Turecko.

Dívčí finále proběhne ve sportovní hale dnes od 11 hodin, chlapecké pak o hodinu později. V 13 hodin dojde ke slavnostnímu ukončení šampionátu.

„Bylo to pro nás takové příjemné a nečekané překvapení," okomentovala účast dívek z Havlíčkova Brodu jejich učitelka a v tuto chvíli i trenérka Monika Sedláčková. Její tým na rozdíl od ostatních nemusel totiž hrát kvalifikaci. Na úvod brodské házenkářky zdolaly Písek a o jejich osudu se rozhodne dnes dopoledne. „Zápas proti Písku byl náročný, naštěstí jsme vyhrály 22:20. Ještě nás čekají dva zápasy, přičemž zápas proti Velkému Meziříčí asi rozhodne o konečném umístění," tipla si  Sedláčková.  „A můj tajný tip?  Ten je naprosto jasný, ale nechci to zakřiknout," usmála se trenérka.

Účastníci  finále:

- Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč

- Gymnázium Havlíčkův Brod

- Gymnázium Velké Meziříčí

- Gymmnázium Postupická Praha

- Gymnázium Lovosice

- SŠTE Brno

- Gymnázium Písek

- Lepařovo gymnázium Jičín

- Gymnázium Strakonice

- Gymnázium Hlučín

- SŠIEŘ Rožnov pod Radhoštěm

Pavel Buňat