Zúčastní se ho sedm týmů, které si to během šesti hracích dnů rozdají o titul šampiona starého kontinentu. Hlavním adeptem na zlato je reprezentace České republiky. Tomu odpovídají i ambice tohoto týmu.

„Naším cílem je jednoznačně obhajoba předloňského titulu," má jasno hlavní trenér Tomáš Kusý. Evropský šampionát se do Havlíčkova Brodu vrací po čtyřech letech, v roce 2010 tu česká reprezentace prohrála ve finále s Dánskem.

Softballový reprezentant, místní Karel Kadečka, který bude spolu s celým národním týmem České republiky před zraky havlíčkobrodského publika, obhajovat zlatou evropskou medaili, má „průšvih". Trochu si přidal na tréninku a po celém Havlíčkově Brodě poztrácel 22 softballových míčků. „Pomozte mu míčky najít. Očíslované míčky slouží jako volná vstupenka na mistrovství Evropy a jejich nálezci mohou vyhrát atraktivní oblečení se softballovou tematikou," uvedl Pavel Hrdina místopředseda softballové asociace.

Havlíčkův Brod bude letos hlavním dějištěm nejvýznamnějšího softballového šampionátu, který letos na území České republiky proběhne. Ne náhodou. „Hippos Aréna je jedním z nejlepších softballových areálů nejen u nás, ale v celé Evropě. Místní Hroši patří mezi dlouhodobě úspěšný klub, který navíc vede po jarní části extraligovou tabulku a do reprezentačního kádru se probojovala hned i čtveřice zdejších hráčů. Mezi nimi také Karel Kadečka, který si spolu s nadhazovačem Jaroslavem Müllerem přidali na tréninku," řekl Hrdina.

Na přístupných místech v Brodě

Po Havlíčkově Brodě se nyní schovává 22 softballových míčků. Najdete je na veřejně přístupných, frekventovaných místech, u městských dominant a míst, která souvisí s místním softballem. Na rozdíl od běžných softballových míčků, ty soutěžní jsou označeny nálepkou s logem šampionátu a pětimístným kódem. „Mapku, kde jsou jednotlivé míče ukryté, stejně jako kompletní pravidla soutěže, najdou zájemci na oficiálním webu šampionátu," dodal místopředseda.

Pokud někdo jeden ze soutěžních míčků najde, může si ho nechat třeba na památku. To by ale byla velká škoda. „Jako nálezci míčků lidé získávají volnou vstupenku na jakýkoli hrací den šampionátu, a navíc mají šanci vyhrát softballové oblečení od společnosti Play-ball.cz," prozradil Hrdina.

Pokud někdo míček najde, musí vyplnit soutěžní formulář na webových stránkách euro2014.softball.cz. Tam uvede své jméno, kontaktní e-mail a pětimístné číslo míčku. „Výherce, kterého vylosujeme v pátek 18. července ve 13 hodin, zveřejníme na našich webových stránkách a informujeme ho prostřednictvím elektronické pošty," uvedl místopředseda.

Aby nálezci uplatnili volnou vstupenku, stačí si míček vzít s sebou na zápas do Hippos Areny. Vstupenka slouží na celý hrací den a je nepřenosná. Samotný míček si samozřejmě lidé mohou nechat, případně ho věnovat ve prospěch havlíčkobrodské softballové mládeže pořadatelskému klubu.

Beáta Dvořáková