O tom, že „Jednou jsi dole a jednou nahoře," by mohl vyprávět i havlíčkobrodský zápasník Petr Novák. V úterý se zdálo, že jeho olympijský sen, a tudíž i kariéra je v troskách. Nyní to vypadá na to, že dostane druhou šanci.

Co se vlastně stalo?

Tiskový mluvčí Českého svazu zápasu Petr Vurbs v oficiálním prohlášení uvedl, že havlíčkobrodský reprezentant neprošel ve druhé polovině ledna kontrolou na zakázanou látku meldonium. „Byl to mimosoutěžní odběr při soustředění reprezentace v přípravě na olympijské kvalifikace," prohlásil Vurbs.

Sám Novák přispěchal ihned s prohlášením: „Lék, ve kterém je meldonium obsaženo, mi byl doporučen už při loňských Evropských hrách v Baku jako ochrana srdce ve chvíli, kdy jsem u sebe pociťoval přicházející chřipku, ale potřeboval jsem naplno trénovat před soutěží."
K meldoniu, respektive léku s ním obsaženým, se prý ještě jednou vrátil. „Nikdy jsem jej neužíval pravidelně, ale v prosinci loňského roku, když jsem se připravoval na lednové soutěže, jsem jej opět užíval během chřipky," přiznal.

Meldonium patří do skupiny dopingových látek, za jejichž zneužití hrozí až čtyřletý zákaz startů. „Osobně mě na celé záležitosti mrzí nejen to, že se mi rozplynul olympijský sen, a dost možná to bude konec celé mojí kariéry, ale také špatné světlo, které to vrhá na mou osobu i zápas jako sport. Nejednalo se přitom v žádném případě o jakýkoliv vědomý doping," dodal Novák s tím, že o zařazení meldonia na seznam zakázaných látek neměl dostatek informací.

Ve středu mu však svitla jiskra naděje. Světová antidopingová agentura WADA nebude postihovat sportovce za pozitivní test na meldonium, pokud ho měli při kontrole provedené před 1. březnem v těle maximálně jeden mikrogram na mililitr moči. WADA, jež od začátku roku registruje 158 nálezů na meldonium, to uvedla ve svém tiskovém prohlášení.

Do časového rámce se tedy vztahuje i případ zápasníka Petra Nováka, záleží však na množství, které mu bylo nalezeno. To WADA totiž u drtivé většiny případů nezveřejnila. Na tom tedy bude záležet, zda bude Petr Novák omilostněn.

Sami členové agentury přiznali, že čekali velké množství pozitivních vzorků. V síti uvízlo třeba jen na šedesátku ruských sportovců a další desítky „lapených" se týkají sportovců z postsovětských zemí.

„Nejsme překvapeni, že po zapsání látky do seznamu zakázaných je hodně pozitivních případů," uvedl generální ředitel WADy David Howman.

Připomněl zároveň, že antidopingová agentura rok účinky meldonia na sportovní výkonnost testovala a s předstihem o jeho zákazu informovala. „Už v roce 2014 jsme ho zařadili na listinu látek, které sledujeme, abychom lidem řekli: 'Pozor, buďte opatrní'. A oni nebyli," dodal Howman.

Na smířlivější postoj agentury už reagoval ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

„Podporujeme a vítáme rozhodnutí WADA, kterým projevila ochotu pochopit situaci a nelpět striktně na pravidlech," uvedl včera Mutko.

„Hodlají prozkoumat, jak dlouho meldoniu trvá, než zmizí z těla sportovce," dodal.

V tomto smyslu informovala v úterý WADA národní dopingové agentury, když připustila, že „není dostatek jasných vědeckých informací o tom, jak dlouho trvá, než meldonium opustí systém". V několika akreditovaných laboratořích probíhají výzkumy a předběžné výsledky studií naznačují, že vyloučení meldonia může trvat týdny až měsíce.

Co je meldonium
Jde o antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu. Meldonium vyvinul lotyšský vědec Ivar Kalvinš pro lidi se srdečními problémy. Ve sportu však může tato látka zlepšovat výkonnost, protože buňkám umožňuje kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení. Světová antidopingová agentura WADA zařadila meldonium na seznam zakázaných látek od 1. ledna tohoto roku.

Kdo z hvězd také uvízl v síti
Abeba Aregawiová (Švédsko – atletika): několikanásobná mistryně světa na dráze i v hale
Jekatěrina Bobrovová (Rusko – krasobruslení): mistryně Evropy, stříbrná z mistrovství světa
Julija Jefimovová (Rusko – plavání): čtyřnásobná mistryně světa, bronzová z olympijských her
Semjon Jelistratov (Rusko – rychlobruslení na krátké dráze): olympijský vítěz a mistr světa
Pavel Kuližnikov (Rusko – rychlobruslení): pětinásobný mistr světa
Natalija Lupuová (Ukrajina – atletika): halová mistryně Evropy, stříbrná z halového mistrovství světa
Aleksandr Markin (Rusko – volejbal): bronzový z Evropských her
Davit Modzmanašvili (Gruzie – zápas): stříbrný z olympijských her
Maria Šarapovová (Rusko – tenis): vítězka pěti grandslamů, bývalá světová jednička žebříčku WTA
Eva Tofalviová (Rumunsko – biatlon): vítězka jednoho závodu Světového poháru v roce 2008