V letošním roce je první disciplína, výstup na cvičnou věž, netypická tím, že probíhala ve vnitřních prostorách sportovní haly Home Credit Arena.

Letošní nejrychlejší časy jsou nejlepšími halovými výkony. V kategorii středních dorostenek (15 – 16 let), které šplhají po žebříku do druhého ze čtyř podlaží, získala titul mistryně ČR Apolena Kasalová, členka sboru dobrovolných hasičů v Dobré, místní části města Přibyslav. Vyhrála časem 7,79 sekund, druhé místo patří Štěpánce Horské ze Žlutic za 8,00 s a třetí příčku obsadila Kateřina Borovičková z Mor᠆kovic v čase 8,05 sekund.

Šestnáctiletá Apolena Kasalová je vnučkou bývalého starosty města, před sedmnácti lety zesnulého akademického sochaře Romana Podrázského. Dorostenky závodí teprve potřetí. Výstup na věž je divácky nejatraktivnější, ale závodnicky nejnáročnější disciplína požárního sportu.

Donedávna v ní mohli soutěžit jen profesionální hasiči, zapovězena byla také ženám, tím více dorostenkám. Ty mohly poprvé závodit až v roce 2016. Konstrukce čtyřpodlažní věže je tvořena kovovými profily obloženými z přední strany prkny, ve kterých jsou ve druhém, třetím a čtvrtém podlaží umístěna okna.

Parapet okna druhého podlaží je ve výšce 4,25 metru a vzdálenosti mezi parapety druhého, třetího a čtvrtého podlaží jsou 3,3 metru. Podlaží 4. patra je tak ve výšce 10,85 metru Při plnění disciplíny se pod věží umisťuje z bezpečnostních důvodů zajišťovací poduška a záchytná síť pro případ pádu závodníka.

Hmotnost jednohákového žebříku musí být nejméně 8,5 kilogramů, soutěžící s ním k věži pádí ze vzdálenosti 32 metrů.

Slavnost Vůně medu v Novém Městě na Moravě.
Medu bude málo a podraží, extrémní sucho připravilo včely o potravu