Šachisté se přestali scházet a hrát. Přinejmenším tak, jak byli zvyklí v minulých letech. „Přestal fungovat šachový kroužek mládeže, mladí hráči netrénují a nehrají,“ poukázal na stav, kdy také šachové dění muselo přesunout do pomyslné karantény, jeden z organizátorů klubového života v chotěbořském šachovém oddílu Petr Ďoubal.

Současně potvrdil, že se šachový život přenesl na internet. „Hrají se on-line turnaje, zájemci o trénování mohou využívat množství šachových programů. I chotěbořská mládež trénuje přes internet. Většinou to však jsou pokročilí hráči, kteří dostávají od trenérů konkrétní zadání a úkoly,“ upřesnil, jak se vypořádali s vynucenou situací.

V klubu odhadují, že pandemie koronaviru bude život šachistů ovlivňovat ještě dlouhé měsíce. Soutěže šachových družstev na všech úrovních by se mohly rozběhnout podle současných odhadů a předpokladů možná na podzim. „Kdy se šachový život vrátí k normálu, je ve hvězdách,“ pronesl.

Logicky předpokládá, že současný stav přinese úbytek registrovaných šachistů a ztrátu zájmu o činnost v klubu. „Plno hráčů si již vyzkoušelo, že lze trávit neděle jinak než nad šachovnicí a omezí svoje šachové aktivity, odpadnou i mladí hráči, převážně z kategorie začátečníků,“ poukázal na jednu z možností dopadu dlouhé pandemie Petr Ďoubal.

Na druhé straně zůstává optimistou a věří, že většina chotěbořských hráčů se od podzimu bude opět nad šachovnicí setkávat. „Vždyť na první družstvo opět čeká velká výzva nového ročníku prvoligové soutěže a také mládež bude mít dostatek příležitostí dokázat své kvality v krajských i celostátních turnajích,“ uzavřel.

JIŘÍ JÍRA