Pro neděli slibovala předpověď počasí Vysočině polojasno až jasno, teplo a možnost intenzivních bouřek. Dopravu na místo startu komplikovaly uzavírky silnic. Nic z toho však neodradilo téměř osmdesátku závodníků, kteří se rozhodli změřit si síly na okruzích kolem vrchu Melechov. Depo na návsi malé obce Meziklasí a vyhrazené prostory pro parkování vozidel se začaly plnit krátce po deváté hodině.

Cyklistické speciály opouštějí střešní nosiče a kabiny aut, depo je najednou plné barevných dresů a kol. Prezence díky online registraci přijímá a bez zdržení administruje přihlášky závodníků k účasti. Prostory depa na návsi jsou od komunikace odděleny zábranami a stejně tak jak okolní ploty je vše zaplněno reklamními bannery sponzorů závodu. Přesně v 11 hodin je odstartováno, zaváděcí vozidlo vede peloton z návsi směrem na Dolní Město a Rejčkov, kde je vypsána vrchařská prémie. Peloton je v této části závodu stále ještě pohromadě, krátký spurt a vrchařskou prémii získává Tomáš Poslušný z teamu Vysočina cycling.

Následující část trasy je charakteristická množstvím rychle se střídajících sjezdů a stoupání. Na 21 kilometru je vypsána prémie Veloservis, kterou po spurtu ze skupiny čítající zhruba deset závodníků získává Rosťa Krotký z teamu Vysočina cycling. Průjezd místem startu na 22 kilometru je z pohledu závodníků technicky náročný, z pohledu diváků velmi zajímavý. V loňském roce zde několik závodníků přetáhlo oblouk a vylétlo mimo silnici. I letos se jeden závodník stíhající čelo závodu dostal mimo komunikaci, situaci však zvládl a diváci ho mohutně povzbuzovali v dalším úsilí o dostižení čela závodu. Z pohledu pořadatelů bylo zásadní otázkou zajištění bezpečnosti v úseku Meziklasí – Dolní Město, kam je z důvodů celkové uzavírky přeložena doprava z komunikace Světlá n. S. – Humpolec.

To se nakonec podařilo jak při startu, průjezdu do druhého okruhu a nakonec i při vjezdu do cíle. Ten je však zatím daleko. Druhý okruh směruje závodníky do stoupání směrem na obec Kaliště. Čelo závodu se pohybuje průměrnou rychlostí 36 – 37 km/hod. V Kalištích se oddělují ženy a junioři.

Zatímco kategorie mužů se spouští směrem k Humpolci, ženy a junioři směřují na Speřice, kde se opět napojí na hlavní trasu závodu. V části trasy z Humpolce pod zahrádecký kopec se do závodníků opírá slunce a občas i poryv protivětru. Směrník z křižovatky Zahrádka posléze sděloval, že když některé účastníky směroval do nájezdu na „nejvýživnější" stoupání na Podivický vrch, tak se ze skupinek ozývalo „ne, tam fakt nejedu". Ale jeli, a jeli opravdu výborně ve skupinkách ustanovených podle výkonnosti jednotlivých účastníků, přičemž čelo závodu udržovalo průměrnou rychlost 36 – 37 km/hod. V Horách se trasa stočila opět směrem k vrchu Melechov a obci Horní Paseky. Pak již jen sjezd z Rejčkova k Dolnímu Městu a směrování do cíle. Nejrychleji si s trasou závodu poradil Pavel Vlček z Veloservis teamu, který na zdolání 67 km potřeboval 1:50:13, druhý post získal v závěrečném spurtu Rosťa Krátký z Vysočiny Cyclingu před Tomášem Michalem z TJ Spartak Třebíč. Oba borci ztratili na vítěze téměř minutu a půl.

Poté do cíle přijíždějí jednotlivci i skupinky. Pod 2 hodiny se nakonec dostává 15 závodníků z kategorie mužů. V ženách si loňské vítězství zopakovala Anna Kolářová z Velosport Valenta Scott teamu v čase 2:06:41 a v kategorii juniorů se nejlépe umístil Jan Marek ze stejného teamu v čase 1:49:43. Z tváří závodníků, kteří projeli cílem je vidět, že na trati odevzdali maximum možného. A teď k zajímavostem.

Miss závodu se stala Kolářová

Nejstarším účastníkem, který splnil časový limit, byl Jaromír Tomek z Veloservis teamu. Ten ke zdolání trasy 67 km potřeboval čas 2:06:16. Fakticky nejstarším účastníkem podniku však byl Jaroslav Pospíchal z Ivančic (rok narození 1945!), který sice časový limit nesplnil, ale v daných podmínkách absolvoval bez pomoci celou trasu závodu předepsanou pro kategorie mužů. Titul miss závodu Kolem Melechova 2015 získala Anna Kolářová. Pokud budeme hodnotit závod z pohledu týmů, pak nejúspěšnějším týmem byl Veloservis team H. Brod. Jeho závodníci získali 4 pořadí v kategoriích, jedno pořadí na prémii a z toho v týmu je i absolutní vítěz závodu Kolem Melechova 2015.

Absolutním vítězem závodu Kolem Melechova 2015 a držitelem putovního poháru je do dalšího ročníku Pavel Vlček. Výsledky se započítávají a budou hodnoceny v rámci série závodů o Pohár Melechova.

„Podnik si vydobyl své místo v amatérských cyklistických soutěžích a účastníky je hodnocen velmi kladně jak po stránce sportovní, tak i po stránce zajištění organizace a bezpečnosti. Nezbývá než poděkovat závodníkům za perfektně odvedený sportovní výkon, sponzorům za materiální podporu, organizačnímu týmu za uspořádání akce a Vysočině za dokonalou kulisu," zhodnotil závod jeden z organizátorů Josef Jukl.

Výsledky v kategoriích

Muži nad 60 let:
Tomek Jaromír 2:06:16, Konvalina Petr 2:10:42, Pospíchal Jaroslav 4:06:03 (mimo limit)

Muži 50-60 let:
Peking Karel 1:57:17, Rychecký Vladislav 1:57:20, Prchal Pavel 2:00:36

Muži 40-50 let:
Halík Jaroslav 1:54:17, Běhounek Michal 1:57:17, Tichý František 1:59:05

Muži do 40 let:
Vlček Pavel 1:50:13 (absolutní vítěz), Krotký Rostislav 1:51:39, Michal Tomáš 1:51:40

Ženy (kratší okruh):
Kolářová Anna 2:06:41, Vermešová Ludmila 2:07:49, Zemanová Zuzana 2:11:18,

Junioři (kratší okruh):
Marek Jan 1:49:43, Trutna Jan 1:49:47, Fuk Pavel 1:50:55