Za tento post získal ocenění na Mistrovství světa 2010 v Itálii. Peter Pláteník pochází ze Světlé nad Sázavou a na Vysočinu se také po skončení své aktivní hráčské kariéry vrátil.

Do svých patnácti let se věnoval tenisu a hokeji, ale zranění ho přivedlo k doktoru Judovi, který ho přesvědčil, aby se začal věnovat volejbalu. Petrova maminka je také bývalá volejbalová reprezentantka a členka Síně slávy Českého volejbalového svazu. TJ Jiskra Havlíčkův Brod byl prvním volejbalovým klubem, ve kterém se učil základy.

Peter se téměř okamžitě dostal do kadetské reprezentace České republiky a úspěch na Mistrovství Evropy kadetů v polském Gdaňsku mu otevřel cestu do velkého volejbalu. Pozvánku na MS dostal již v roce 2002.

Nabídka z tehdy nejlepšího českého klubu Aero Odolena Voda přišla po třech letech strávených v Havlíčkově Brodě a Petera posunula o další stupeň výše. V roce 2003 přestoupil do belgického klubu Noliko Maaseik, poté působil v řeckém Panathinaikosu Atény a v Itálii si zahrál v klubech Cuneo, Milano a Padova.

Dále působil i v tureckém Ziraat Bank a Halkbank a poslední Peterovo zahraniční angažmá bylo v ruském klubu Dynamo Krasnodar.

V roce 2008 získal titul Nejlepší český volejbalista roku. Českou republiku reprezentoval ve Světové lize, třikrát na Mistrovství světa a čtyřikrát na Mistrovství Evropy. Úplně posledním profesionálním působištěm Petera Pláteníka byl několikanásobný Mistr České republiky extraligový VK Jihostroj České Budějovice, ve kterém v květnu 2013 ukončil pro zranění svou hráčskou kariéru. Známý volejbalista je čestným občanem Světlé nad Sázavou.