Soutěžní posádky se na tratě osmi náročných rychlostních zkoušek vydají v sobotu 16. května. Podnik ale de facto začíná o den dříve, a to technickou přejímkou vozů a také doprovodným programem v areálu havlíčkobrodského letiště.

„Rallye Posázaví, která se opětovně jede v rámci Volného poháru ČR, patří k tradičním motoristickým soutěžím Vysočiny pod záštitou města Havlíčkova Brodu. Základním posláním motoristických akcí je připravovat mladé ale i pokročilé jezdce na dokonalé zvládnutí vozidla zvláště v krizových situacích ve vyšších rychlostech. Jezdci spolu s navigátory a servisními týmy mají možnost prožívat spolu s diváky hodnotné sportovní zážitky. Každoročně se soutěže zúčastňují jezdci z celé republiky i ze zahraničí," uvedl ředitel soutěže, Zdeněk Secký.

První soutěžní posádky přijedou do Havlíčkova Brodu již ve čtvrtek odpoledne a za běžného provozu se seznámí s tratěmi rychlostních zkoušek. Ty se pojedou oběma směry na uzavřených silnicích v úsecích Svatý Kříž – Štoky a Skuhrov – Chlum.

Rychlostní soutěž

V pátek ráno a dopoledne budou komisaři přejímat vozy a v 15 hodin odpoledne začne doprovodný program. „Připravena je soutěž v měření rychlosti s pevným startem na úseku dlouhém 150 metrů," upřesnil Secký s tím, že rychlost bude měřena digitální časomírou. „Pro soutěžní posádky a týmy bude připravena od firmy Automotosprint ČR profesionální dráha. V cíli pak jezdec obdrží tištěný lístek s údaji. Měřen bude čas a rychlost po 18, 50, 100 a 150 metrech," dodal Secký.

V sobotu v 8.15 bude odstartována vlastní rallye a v 19 hodin budou slavnostně vyhlášeny výsledky. „Diváci budou mít podél tratí vyhrazena bezpečná místa, z nichž na soutěžní vozy dobře uvidí. Divácké zóny však nesmějí opouštět. I touto cestou je vyzýváme, aby dbali osobní bezpečnosti a řídili se pokynů pořadatelů," zdůraznil Secký.

Vždy po průjezdu startovního pole bude trať otevřena pořadatelským vozem a zpětně bude po přibližně dvaceti minutách opět uzavřena. Autobusová doprava omezena nebude.

RZ a uzavírky
1. Rychlostní zkouška Svatý kříž – Štoky
uzavírka od 8 – 9.30 hodin
2. RZ Skuhrov – Chlum
8.43 – 10.13 hodin
3. RZ Svatý Kříž – Štoky
9.51 – 11.21 hodin
4. RZ Skuhrov – Svatý Kříž
11.01 – 12.31 hodin
5. RZ Štoky – Svatý Kříž
12.54 – 14.24 hodin
6. RZ Chlum – Skuhrov
13.27 – 14.57 hodin
7. RZ Štoky – Svatý Kříž
14.45 – 16.15 hodin
8. RZ Chlum – Skuhrov
15.18 – 16.48 hodin

Upozornění: Uvedené časy jsou orientační a platí za předpokladu ideálních průjezdů bez zásahů sanitních nebo hasičských vozů. Předpokládané časy uzavírek na jednotlivých RZ jsou vypočítány pro počet 60 soutěžních vozů.