V sobotu dopoledne se totiž stovky vytrvalců v areálu na brodské Plovárenské ulici za dohledu starosty města Jana Tecla postavily na start prvního ročníku B:Group Havlíčkobrodského půlmaratonu.

Podél Sázavy se sice běhalo již vloni, ale letos se akce z firemní záležitosti stala otevřeným kláním pro veřejnost, a to nejen pro jednotlivce, ale i štafety. Nutno dodat, že velmi povedeným.

Trasa závodu v celkové délce jednadvaceti kilometrů vedla ve zhruba pětikilometrovém úseku na březích řeky, který se celkem čtyřikrát opakoval.

Běžci se sice museli občas vyhýbat chodcům a několikrát prudce měnit při změnách trasy směr, ale jinak se pořadatelům podařilo naplánovat poměrně nenáročnou trať ve stínu stromů, kde – až na jednu výjimku a tady běžcům opravdu notně ubývaly síly – chyběla skutečně náročná stoupání.

Přesto však z výrazu většiny závodníků v cíli bylo jasné, že se někteří vydali ze všech sil. Euforie ze samotného zvládnutí trati se přesto často mísila s nespokojeností s časem.

Vydrželi jsme!

„Myslel jsem, že to zaběhnu lépe," mínili naštvaně někteří. „Bylo to náročné, ale vydrželi jsme. Je to skvělý pocit," zářili spokojeností jiní běžci.

Celkovým vítězem se nakonec v teplém zářijovém počasí stal čtyřiatřicetiletý Jiří Čivrný, který s časem 1 hodina 15 minut a 47 vteřin „nadělil" druhému Pavlu Sedlákovi více než šest minut. První místo ve štafetách si vyběhli Martin Buček a Jakub Exner z Jihlavy, kteří trať zvládli za zhruba jednu hodinu a dvacet minut.

„Vzhledem k tomu, že na trase závodu bylo třeba se často vyhýbat závodníkům nebo veřejnosti a některé otočky byly dost prudké, tak s časem nejsem úplně spokojen. Věřím, že bych jej dokázal ještě zhruba o dvě minuty vylepšit. Ale jinak byl závod opravdu skvěle připravený," říkal v cíli celkový vítěz Jiří Čivrný.

Tento zaměstnanec Finančního úřadu, který patří k nejlepším vytrvalcům v České republice, bydlí ve vesničce nedaleko Semil, do práce prý takřka denně běhá a každý měsíc naběhá v tréninku dlouhé stovky kilometrů.

Jak se zdá, z Havlíčkobrodského půlmaratonu se stane sympatická tradice, která má potenciál dalšího výrazného růstu.

„S průběhem jsem opravdu spokojen a už nyní se lze přihlásit na jeho další ročník," konstatoval majitel společnosti B:Group, která je v podstatě pořadatelem a hlavním partnerem celého klání, Antonín Urban.

Jitka Štefáčková