Po roční zkušenosti v nejvyšší soutěži mu přistála „ve schránce" nečekaná pošta. „Že bych mohl dostat reprezentační pozvánku, jsem vůbec nedoufal. O to víc jsem se snažil ukázat co nejvíc," říká nejmladší člen kádru trenéra Pavla Beneše, který s českou rezervou absolvoval herní soustředění v Tokiu. Lidé z hlavního města Země vycházejícího slunce ho uchvátili. „Japonci byli úžasní, dohráli jsme zápas a oni na nás čekali u autobusu, tleskali nám, chtěli si plácnout, udělat si fotku," vzpomíná Jokl. Ze tří vzájemných konfrontací Češi uspěli jen v úvodním zápase. „Vyhráli jsme o dva body. Pak přišly porážky asi o deset. Všechna utkání byla vyprodaná, užíval jsem si to. Do Japonska se člověk nepodívá každý den," pokračuje.

Mladíkovi, který začínal pod bezednými koši v šesti letech, se nyní naskytla jedinečná příležitost. „Chci se zlepšovat, aby tahle pozvánka nebyla poslední. Příští rok mám navíc možnost hrát ještě za dvacítky. Využil jsem proto nabídky ze španělské akademie Gran Canaria. V sobotu mám schůzku s trenérem a nastoupit do přípravy bych měl začátkem září," nastiňuje nejbližší plány.

O zajímavém angažmá ho informoval Joklův agent. „Kontaktoval ho hlavní trenér z akademie, viděl mě někde hrát a projevil o mě zájem. Nabídli mi plné stipendium, takže jsem po této nabídce skočil."

Slunné Španělsko je v Joklových plánech pouze přestupní stanicí. „Kromě tréninků budu dělat i kurz na přijímací zkoušky do Ameriky, věnovat se tak budu angličtině a matematice. Za rok bych se rád dostal na nějakou americkou univerzitu," poodkrývá Jokl. A kdoví, jednou by se mohla TJ Jiskra Havlíčkův Brod chlubit hráčem v NBA. „To je ještě hodně daleko," rozesměje se v pauze mezi tréninky. Ani na soustředění v Přibyslavi, kde je jako čestný host, totiž nezahálí.