Největší česká sportovní naděje vyvolává zájem bookmakerů a sázkařů úplně stejně, jako před čtyřmi lety ve Vancouveru, kde na ni lidé prosázeli více než pět milionů korun.

Bookmakeři jsou i letos velmi optimističtí, například sázková společnost Tipsport odhaduje, že žďárská odchovankyně získá medaile minimálně dvě a kurz na tento její úspěch je vypsán velmi nízký, přesně 1,05 ku jedné. To znamená, že výhra z vložené částky činí pouhých pět procent.

Tři starty

Martina Sáblíková se stane magnetem televizních obrazovek hned třikrát, v závodech na 1500, 3000 a 5000 metrů. Poprvé se na ledě představí už v neděli na „trojce".

„Získat medaili je samozřejmě vždycky těžké. Na Martinu je obrovský tlak, přesto jí věřím a myslím si, že medaili přiveze. Loni jsem se s ní bavil v době, kdy měla už dráhu v Soči otestovanou a říkala, že se jí líbí, že jí vyhovuje, tak snad jí všechno sedne a ta medaile se povede," řekl žďárský místostarosta a sportovní patriot Ladislav Bárta. V neděli si prý na rychlobruslařský závod čas určitě najde a dále ho zajímají biatlon s Gabrielou Soukalovou, klasické lyžování s Lukášem Bauerem a zápasy hokejového týmu.

Podle novoměstského horolezce Radka Jaroše bude mít Sáblíková tradičně největší šance na dlouhé distanci pět kilometrů. „Strašně moc jí tu medaili přeji," řekl Jaroš. Sám jako velký sportovec ale poznamenal, že olympiádu u televize neprosedí.

„Teď jsem měl dlouhý výpadek a vzhledem k tomu, že mě letos čeká kopec, který mi tréninkové manko neodpustí, musím začít trénovat. V podstatě bych měl dělat to samé, co reprezentanti na olympiádě. Tedy pořádně se hýbat," připouští Jaroš, který se letos v létě chystá pokořit nejobtížnější osmitisícovku K2. Ovšem poznamenal, že vzhledem ke špatnému počasí nejspíš některé závody z olympiády doma přece jen uvidí. Z domácího cyklistického trenažéru…

Přímo v olympijské Adler aréně bude Sáblíkovou mezi dalšími osmi tisíci diváky sledovat o víkendu i prezident Miloš Zeman. Přímo v hledišti budou v průběhu olympiády Sáblíkové fandit i její příbuzní, kterým rychlobruslařka zajistila letenky k Vánocům.

„Byl to dárek pro všechny za poslední dvoje Vánoce. Aspoň jsem to měla jednoduchý," řekla Martina Sáblíková. Z její rodiny přiletí do Soči osm lidí i za pomoci jednoho ze sponzorů.

„Turín i Vancouver jsem prožila u televize. Teď budu přímo na místě. Už se těším," řekla maminka Eva. Do Soči odlétá 15. února.