Když loni opouštěl Česko po ročním působení v extraligovém Brně, hřála ho premiérová reprezentační zkušenost z Japonska. Před nedávnem už patřil i přes zdravotní problémy do základní sestavy české dvacítky, která šokovala 7. místem na mistrovství Evropy.

Po necelém ročním působení na basketbalové akademii španělské Gran Canarie, kterou dvacetiletý 210 centimetrů vysoký pivot upřednostnil před českou nejvyšší soutěží, má v kapse další výrazný trumf. Ve středu vysedl na letišti v americkém Utahu, kde bude hrát za University of Utah prestižní univerzitní NCAA.

I přes nahuštěný program si ale opět našel čas na své bývalé trenéry a spoluhráče a ještě pondělní dopoledne trávil v Přibyslavi na celooddílovém kempu TJ Jiskra Havlíčkův Brod. S kamarády z klubu, v němž v šesti letech začínal.

Jakube, když jsme se před rokem v Přibyslavi viděli naposledy, toužil jste se přes akademii Gran Canarie dostat do Ameriky. To se vám do puntíku splnilo. Jak se vše semlelo?
Hlavním cílem akademie v Las Palmas je dostat hráče na americké univerzity. Klíčový je trénink, kde se drilují individuální činnosti jednotlivce, zápasy v regionální soutěži, která je tak na úrovni naší první ligy, bývaly trochu na druhé koleji. I když jsme večer měli hrát, byl ráno trénink, posilovna. Zhruba každých čtrnáct dní přijeli univerzitní scouti a sledovali i během tréninků jednotlivé hráče. Pokud je někdo zaujal, jezdili se dívat pravidelněji. Já měl to štěstí, že jsem dostal nabídku z univerzity v Utahu, která hraje NCAA.

Kolik vás v akademii bylo?
Seniorů asi 25. V průběhu roku se pár hráčů obměnilo, ale většina kluků je v akademii rok. Poté se většina rozuteče. Hráče si stahují různé kluby z Evropy nebo Ameriky.

Vypadáte, že jste si moc sluníčka neužil…
(smích) To tedy ne. Byl jsem skoro pořád zavřený v tělocvičně. Ale hodnotím to pozitivně, dostal jsem nabídku, kvůli které jsem do Španělska šel.

Je podle vás lepší strávit rok v akademii v Las Palmas, než hrát českou extraligu?
Po fyzické i psychické stránce mě tréninky připravily určitě mnohem lépe než ty České. Daly mi hrozně moc, jsou zaměřené na jednotlivé hráče, což v Česku v takové míře není. Měl jsem možnost neustále trénovat s pěti šesti vysokými podkošovými hráči. Hodně jsem díky tomu zlepšil hru zády ke koši.

Nechyběla vám naopak kvalitní herní praxe?
Podle mě ne. Na trénincích jsme hráli hodně proti sobě, družstev tam bylo dost, i když kvalitativně by byly ty české extraligové lepší.

Jazyková bariéra vám nedělala potíž?
Španělsky se v akademii nemluvilo skoro vůbec. Šlo o pestrý mix hráčů z Evropy, Asie i Afriky. Všichni komunikovali v angličtině. Měl jsem štěstí, že trenér pivotů byl Slovák Richard Petruška, takže to mi všechno trošku usnadnilo. Když jsem potřeboval, přepnul do slovenštiny.

Kdy vám přistála na stole nabídka z Utahu?
Z Utahu se tam byli podívat dvakrát. Nabídek jsem měl na stole víc, ale v květnu jsem se rozhodl využít právě tu z Utahu. Podle mě byla nejlepší.

V čem?
V přístupu k hráčům. Třeba teď z druháku odešel rakouský pivotman přímo do NBA jako devítka draftu. Je to bílý pivot s podobnými parametry jako já. Tím že odešel, bych mohl mít trošku snadnější pozici, ale hlavně tam dobře pracují s pivoty, což je pro mě klíčové. Konkurence ale bude vysoká, to je mi jasné.

Získal jste stipendium?
Ano, na čtyři roky.

Jste vázaný nějakou smlouvou?
Nejsem, můžu kdykoliv odejít. Sám jsem zvědavý, co bude třeba za rok či za dva.

Odlétáte v úterý (rozhovor vznikal v pondělí, pozn. autora). Těšíte se?
Určitě. Ale mám k tomu respekt. Půjde o nové prostředí, všechno bude nové. Nevím, co mě tam bude čekat. Snad se prosadím. Podobné to ale bylo před loňskou cestou na Kanárské ostrovy, kam jsem jel po zkušenostech z Brna.

Z nejlepší univerzitní ligy v USA už to není na draft NBA daleko…
To se jen zdá. Draft je daleko, ale proč to nezkusit. Spíš přemýšlím tak, že bych se mohl vrátit do Evropy a zahrát si nějakou kvalitní ligu.

Máte za sebou mistrovství Evropy hráčů do 20 let, kde Česko zazářilo. Vidíte to stejně?
Počítali jsme, že budeme hrát o záchranu, sedmé místo nikdo nečekal. Individuálně se mi ale moc nedařilo, sice jsem patřil do základní sestavy, ale čekal jsem od sebe víc. Navíc jsem měl potíže s kotníkem, takže to prostě nebylo ono.

Svůj poslední volný den v Česku trávíte na soustředění havlíčkobrodských basketbalistů. Přišel jste se rozloučit?
Tenhle kemp už je taková tradice, jsem tu každoročně.

Dostal jste nějakou užitečnou radu?
Těch bylo hned několik. (smích) Ta nejdůležitější byla, ať se vyhýbám zraněním.