Naprostou dominancí domácích borců skončilo mistrovství České republiky v zápase řecko-římském, které se uskutečnilo v sobotu v havlíčkobrodské sportovní hale. Na místních žíněnkách, kam se šampionát vrátil po dvou letech, posbírali jedenáct individuálních medailí a mezi dospělými tak jasně opanovali soutěž družstev.

„Přestože nám chyběli zranění reprezentanti Michal Novák a Ondřej Ulip, tak to na našem celkovém vítězství v soutěži družstev nic nezměnilo," pochvaloval si havlíčko- brodský trenér Zdenek Švec.
Ten ocenil zejména výkony starších zápasníků. „Překvapil mě Zbyšek Kotlas, který je ročník 1971 a ve váze do šedesáti šesti kilo skončil třetí. Medaili získal po x letech. Cenné je taky čtvrté místo Roberta Mrkvičky, kterému je už nějakých dvaačtyřicet let," chválil Švec havlíčkobrodské veterány.

Zápasníci Jiskry nakonec mezi seniory vybojovali tři tituly, Švece však mrzelo, že jich nebylo ještě o jeden víc. „Je škoda, že se to nepodařilo Oldřichu Vargovi. S Powadou jsou vyrovnaní, jednou vyhraje ten, podruhé zase onen. V domácím prostředí by to ale bylo pěkné, kdyby vybojoval zlato."

Vydařený šampionát ozdobil svou přítomností držitel sedmi světových či evropských medailí Marek Švec, který je odchovancem havlíčkobrodského zápasu a v loňském roce ukončil dlouhou úspěšnou kariéru.
„Jeho dráha byla dlouhá dvacet let a Marek skončil kariéru symbolicky tam, kde začal," uvedl Švec.

Jeho jmenovec v tomto roce převzal funkci reprezentačního trenéra, takže v podstatě už pozoroval své nastávající svěřence. Sám se už bojů nezúčastnil a jen přihlížel. „Marek má velké předpoklady být úspěšným koučem. To, že je někdo dobrým zápasníkem, ještě sice neznamená, že bude dobrým koučem, ale u Marka je to dobrá volba. Má zkušenosti, díky tomu, že je známý, má ve světě hodně kontaktů a umí i jazyky," dodal Zdenek Švec.

Výsledky TJ Jiskra Havlíčkův Brod

Výsledky jednotlivců – kadeti, do 42 kg: 1. František Pártl, do 54 kg: 6. David Fojtík, do 76 kg: 3. Michal Pavlíček.
Senioři – do 55 kg: 1. Libor Milichovský, 3. Michal Hauser, do 60 kg: 1. Petr Zachariáš, do 66 kg: 3. Zbyšek Kotlas, 4. Petr Janda, do 74 kg: 2. Oldřich Varga, 4. Robert Mrkvička, 5. Joakim Ofverman, do 84 kg: 1. Petr Novák, 3. Miroslav Švec, 17. Jan Janda, do 96 kg: 3. Bohumil Domkář, 4. Karel Vondrák, do 120 kg: 2. Andreas Hadwiger.
Pořadí oddílů MČR – senioři: 1. TJ Jiskra Havlíčkův Brod, 2. TJ Sokol Hodonín, 3. PSK Olymp Praha, 4. TJ Czech Wrestling Chomutov, 5. TŽ Třinec, 6. TJ Sokol Plzeň.