Výzva pomoci se datuje často k době vánoční. Chuť provětrat tělo a snaha pomoci jdou ruka v ruce. To platí třeba pro charitativní futsalový turnaj v Třebíči Davi Cup. „Je to jednodenní charitativní turnaj založený za účelem podpory našeho kamaráda Davida Novotného, který je po vážné autonehodě upoután na invalidní vozík. Během předchozích let se nám podařilo vybrat několik set tisíc korun na potřebnou rehabilitaci. Stále přidáváme další peníze a už víme, že se uskuteční příští rok v prosinci sedmý ročník,“ prozrazuje organizátor bohulibé akce Pavel Chalupa.

Příspěvek navyšuje hlavně dražba podepsaných dresů. Tomáš Souček a Jaromír Jágr loni. Nicolae Stancescu a další hvězdy z ročníků minulých. „Jsme rádi, že takové hvězdy nám pomáhají získat spoustu peněz. To je největší přínos,“ pochvaluje si Chalupa.

Na trávních kolem Jihlavska se fotbal hrát na jaře asi nebude.
Musíme postupovat jednotně, má jasno Skočdopole

Pozadu letos nezůstali ani hokejisté Horácké Slavie Třebíč. Ačkoliv je velmi mladý, osud s Míšou Holíkem slitování rozhodně neměl. Před třemi roky mu v březnu lékaři diagnostikovali akutní leukémii. Jeho klub na něj ale nezapomněl. Stal se největší hvězdou vítězného zápasu Třebíče s Prostějovem. Aplaudovali mu hráči i celý stadion. „Mohl jsem si užít děkovačku, za to moc děkuji,“ uvedl pro webové stránky Horácké Slavie.

Díky spojení s Nadačním fondem Kapka naděje se stejně jako další hokejové kluby v České republice připojuje Třebíč k iniciativě, která povede ke zvýšení povědomí o jedné z nejzákeřnějších nemocí, kterou je rakovina. Symbolem jsou oranžové stužky, omotávky na hokejky nebo přelepky na helmách.

Luděk Kovačík
Kovačík: Nějaký rok to trvalo, ale nakonec se postup povedl

Pelhřimovští hokejisté po sestupu z druhé ligy hodně pracovali na vylepšení image klubu. Dařilo se jim to i formou obecně prospěšných akcí. „Uskutečnili jsme hned dva benefiční domácí zápasy. První výtěžek ze vstupného putoval na gynekologicko-porodnické oddělení pelhřimovské nemocnice, druhý směřoval do rodinného útulku pro opuštěné psy Dej Pac, též na Pelhřimovsku. Každý finanční dar činil deset tisíc korun,“ informovala Dominika Benešová, která se na realizaci akcí podílela.

A i v další roli byl hokej. „Plyšákový večer“ pro dětské domovy zajišťují třeba hokejisté Moravských Budějovic a Světlé nad Sázavou. „Nemůžeme zapomenout na děti, které neměli tolik štěstí, co my,“ vysvětluje za světelský klub Jan Krajíček. Netřeba připomínat, že led byl v řadě případů plyšovými zvířátky doslova posetý.

Dobrovolnice Natálie Slaná ušila kolem šesti set roušek.
Příběhy z Vysočiny: Je úžasné udělat něco pro druhé jen tak, říká dobrovolnice

Dlouholetou akcí je červnový charitativní hokejbalový turnaj Orion Cup. Červnová akce vystřídala už řadu pořadatelů, ale smysl akce zůstává stejný. Pomoci Mateřské škole a Speciálně pedagogickému centru Jihlava. Důležitou postavou zůstává bývalý extraligový rozhodčí David Rittich. „Klukům za tenhle turnaj moc děkujeme. Do rozpočtu nám přispěli už mnoha desítkami tisíc korun,“ říká ředitelka Ljubica Váchová Nováková.

Dobré srdce ukázal i druholigový FC Vysočina Jihlava a jeho fanoušci a sponzoři. Ti si před říjnovým domácím utkáním proti Pardubicím (3:2) zakoupili dresy jihlavských hráčů, na které si mohli nechat natisknout jakékoliv jmenovky. Jihlavští fotbalisté tak v důležitém utkání pobíhali po hřišti jako JELEN05, MYŠÁK, PE.RA.PE, nebo třeba BÓŇA či ZUB. Díky této akci si Oblastní charity Havlíčkův Brod a Jihlava mohly rozdělit 66 000 korun.

Výčet bohulibých akcí není konečný. Další můžete přidat i vy, čtenáři Deníku.