Od pondělí pak bude Švec právoplatně oficiálním držitelem cenné medaile a stane se tak na Havlíčkově náměstí v rodném Havlíčkově Brodě. „Když jsem se tenkrát o diskvalifikaci Mambetova dozvěděl, měl jsem radost. Jako zadostiučinění to ale nějak zvlášť neberu, měl jsem medaili vybojovat už tam na žíněnce,“ uvedl čtyřiačtyřicetiletý rodák z Havlíčkova Brodu.

Sám měl zájem na tom, aby k historickému faktu došlo ve městě, kde s řecko-římským zápasem začínal. „Původní nabídka byla, abych medaili převzal na zahradě Českého olympijského výboru. Chtěl jsem ale, aby mi placku předali v Havlíčkově Brodě, odkud pocházím. Je to ocenění za snažení lidí, kteří se mi věnovali. Bez nich bych se tak daleko nedostal,“ nezapomíná Švec na počátky své kariéry.

Přestože bude hlavním protagonistou, tak na scénáři akce se nepodílí. „Nějaký program je schválený. Co vím, tak na náměstí vystoupí členové aerobického klubu Fanatic, mladí havlíčkobrodští zápasníci a koncert bude mít Monika Absolonová. Já jsem dal akorát olympijskému výboru seznam hostů, které bych tam rád pozval,“ usmívá se Švec a dodává: „Jsou to vesměs lidé, kteří se točí okolo zápasu: Mí trenéři, kluci, co mi pomáhali se sparingem a podobně.“

Ke slavnostnímu okamžiku pak dojde s úderem páté hodiny odpolední. Stane se tak na den přesně devět let od bojů v Pekingu, kde Švec v kategorii do 96 kg v řeckořímském zápase obsadil páté místo. „Barevně to sice kompletní nebude, ale jinak bude moje sbírka ucelená,“ dodává Švec, jenž během své kariéry na MS získal dvě stříbrné medaile a jeden bronz, na kontinentálních šampionátech si pak pověsil na krk bronzy tři.

Ocenění pak převezme rovněž trenér Ervín Varga, který se podílel na všech medailových úspěších Marka Švece.