„Startovní listina uzavřeného mužského šachového turnaje čítá deset jmen prakticky celé národní špičky v čele s obhájcem mistrovského titulu Davidem Navarou," uvedl ředitel turnaje Václav Paulík.

„Do Havlíčkova Brodu ale přijeli i hráči dalších zvučných jmen. Jsou tu Zbyněk Hráček, Igors Rausis, Jiří Štoček, Vlastimil Babula a další," pokračoval Paulík.

Uzavřený ženský turnaj je obsazen osmi šachistkami. „Hrají v něm například Tereza Olšarová, Kristýna Havlíková či Kristýna Novosadová. Příznivci šachu z Vysočiny jsou ale zvědavi především na výkony Evy Kulované z klubu Caissa Třebíč. Ta je totiž jediným zástupcem našeho kraje v rámci celého mistrovství," zdůraznil Paulík. Ten připomněl, že muži i ženy hrají systémem každý s každým.

Open FIDE za účasti 55 hráčů

Součástí šachového festivalu je i otevřený turnaj Open FIDE Havlíčkův Brod 2015. Hraje ho celkem pětapadesát hráčů z celé republiky a tři šachisté ze zahraničí.

„Těmi jsou Sebastian Plischki z Německa, Andrejs Strebkovs z Lotyšska a mladý, teprve čtrnáctiletý, Jan Pultorak z Polska," uvedla ředitelka tohoto turnaje Eva Kořínková, s tím, že turnaj je hrán na devět kol Švýcarským systémem.

Po třech kolech, která byla odehrána, vévodil mužskému mistrovskému turnaji David Navara se ziskem 2,5 bodu. Mezi ženami se po úvodním kole dělily o první příčku Tereza Olšarová s Martinou Fuskovou, které své první partie vyhrály.

„Příznivci šachu se samozřejmě mohou přijít podívat přímo do turnajových sálů havlíčkobrodského hotelu Slunce, partie Mistrovství ČR, včetně prvních šesti šachovnic otevřeného turnaje FIDE, ale mohou sledovat i on-line na mcr15.kssv.cz," připomněl Paulík s tím, že právě na těchto stránkách jsou zveřejněny všechny informace o všech třech turnajích a jejich účastnících.

Po čtvrtém kole je na průběžném prvním místě Petr Martin, který vede o půl bodu před Davidem Navarou. Mezi ženami drží první příčku po druhém koleTereza Olšarová se stoprocentním ziskem dvou bodů.

V otevřeném turnaji Open FIDE mají šachisté za sebou čtyři kola. V čele jsou se ziskem čtyř bodů Lotyš Andrejs Strebkovs a Němec Sebastian Plischki.

Další soutěžní kola začínají v úterý v 15 hodin.