„Vycházíme ze skutečnosti, že Přibyslav znají mnozí lidé jen jako jedno z vyjmenovaných slov, poslední místo pobytu vojevůdce Jana Žižky nebo jako domovinu oblíbeného pribináčka," konstatovala za hlavní pořadatele běhu Zuzana Siwková ze společnosti ACO.

První ročník půlmaratonu ACO Přibyslav běh 2017 se konal v sobotu 27. května, letošní ročník připadá na 26. května. Koná se od 8 do 16 hodin v areálu přibyslavského městského sportoviště, stejně jako u místního koupaliště a na přibyslavské cyklostezce.

Závod je určený jak zkušeným sportovcům, tak amatérům. Hlavní závod jednotlivců měří 21,1 kilometru. Dále se běžci mohou zúčastnit štafetových běhů a dětských závodů. Součástí akce je rovněž bohatý kulturní program pro děti i dospělé. 

Pro dobrou věc se každoročně na začátku léta běhá také Knycká pětihodinovka aneb Potíme se pro slané. Letos proběhne 9. června. „Jedná se o charitativní běh Vlkovskem, kde jsou vítáni všichni běžci i neběžci, kteří si chtějí užít pohodové odpoledne v přírodě a ještě tím podpořit dobrou věc,“ zmínila Renáta Mutlová ze spolku Knyk bez hranic, který akci pořádá.

Výtěžek z akce pořadatelé věnují Klubu nemocných cystickou fibrózou, který peníze dále rozdělí potřebným. „Zdolávat se bude opakovaně okruh dlouhý čtyři kilometry, a to v časovém limitu pět hodin. Trať závodu vede převážně lesem, přes louku a polní cestou. Krátká část vede po místní, málo frekventované komunikaci,“ doplnila Mutlová.

Každý účastník může začít i skončit kdykoliv mezi 13. a 18. hodinou. Vítězí běžec s nejvyšším počtem uběhnutých kol. A co je cílem závodu? „Cystická fibróza je dědičné onemocnění, které je v dnešní době léčitelné, ale ne vyléčitelné. Nemoc postihuje především dýchací a trávicí systém a narušuje funkci potních žláz. Nemocní mají až pětkrát slanější pot, proto se jim také říká „slané děti“. Tito lidé mají život složitější, a proto jsme se rozhodli jim pomoci nejen finančně, ale i zviditelněním této ne moc známé nemoci,“ dodávají pořadatelé. Příjemným bonusem je podle nich také to, že závodníci udělají něco i pro své vlastní zdraví.

I letos se soutěží ve všech věkových kategoriích. Od novorozenců v kočárku až po veterány. Startovné je 160 korun při registraci do 1. června a 200 korun na místě. Děti od narození až do 14-ti let startovné neplatí. Kdo by chtěl nemocné cystickou fibrózou podpořit větším obnosem, může svůj příspěvek vhodit do kasičky, která bude umístěna na startu závodu.