„Vycházíme ze skutečnosti, že Přibyslav znají mnozí lidé jen jako jedno z vyjmenovaných slov, poslední místo pobytu vojevůdce Jana Žižky nebo jako domovinu oblíbeného pribináčka," konstatovala za hlavní pořadatele běhu Zuzana Siwková ze společnosti ACO.

Ilustrační foto
Víkend v Brodě dětem nabídne cestu do pohádky

První ročník půlmaratonu ACO Přibyslav běh 2017 se konal v sobotu 27. května, letošní ročník připadá na 26. května. Koná se od 8 do 16 hodin v areálu přibyslavského městského sportoviště, stejně jako u místního koupaliště a na přibyslavské cyklostezce.

Závod je určený jak zkušeným sportovcům, tak amatérům. Hlavní závod jednotlivců měří 21,1 kilometru. Dále se běžci mohou zúčastnit štafetových běhů a dětských závodů. Součástí akce je rovněž bohatý kulturní program pro děti i dospělé. 

Pro dobrou věc se každoročně na začátku léta běhá také Knycká pětihodinovka aneb Potíme se pro slané. Letos proběhne 9. června. „Jedná se o charitativní běh Vlkovskem, kde jsou vítáni všichni běžci i neběžci, kteří si chtějí užít pohodové odpoledne v přírodě a ještě tím podpořit dobrou věc,“ zmínila Renáta Mutlová ze spolku Knyk bez hranic, který akci pořádá.

Výtěžek z akce pořadatelé věnují Klubu nemocných cystickou fibrózou, který peníze dále rozdělí potřebným. „Zdolávat se bude opakovaně okruh dlouhý čtyři kilometry, a to v časovém limitu pět hodin. Trať závodu vede převážně lesem, přes louku a polní cestou. Krátká část vede po místní, málo frekventované komunikaci,“ doplnila Mutlová.

Každý účastník může začít i skončit kdykoliv mezi 13. a 18. hodinou. Vítězí běžec s nejvyšším počtem uběhnutých kol. A co je cílem závodu? „Cystická fibróza je dědičné onemocnění, které je v dnešní době léčitelné, ale ne vyléčitelné. Nemoc postihuje především dýchací a trávicí systém a narušuje funkci potních žláz. Nemocní mají až pětkrát slanější pot, proto se jim také říká „slané děti“. Tito lidé mají život složitější, a proto jsme se rozhodli jim pomoci nejen finančně, ale i zviditelněním této ne moc známé nemoci,“ dodávají pořadatelé. Příjemným bonusem je podle nich také to, že závodníci udělají něco i pro své vlastní zdraví.

I letos se soutěží ve všech věkových kategoriích. Od novorozenců v kočárku až po veterány. Startovné je 160 korun při registraci do 1. června a 200 korun na místě. Děti od narození až do 14-ti let startovné neplatí. Kdo by chtěl nemocné cystickou fibrózou podpořit větším obnosem, může svůj příspěvek vhodit do kasičky, která bude umístěna na startu závodu.

Ilustrační foto
Novinářskou cenu v Brodě získala Světlana Witowská