V kolika letech jste začala se sportem?

Nedá se to říct takhle přímočaře. Třeba na kole jsem začala závodně jezdit až v jedenadvaceti letech, ale ke sportu jsem tíhla vždycky.

Sportovní talent jste zdědila po rodičích?

Nějak to spíš přišlo samo. Mamka sice dělala kdysi dávno krasobruslení a tenis, ale to je zase úplně jiné odvětví, než kterému se věnuji já.

Co vás táhlo ke kolu?

Já jsem ho spíš brala jako dopravní prostředek a strašně mě to bavilo. Tak jsem si říkala, že začnu jezdit víc. Navíc jsem tíhla k přírodě, a to mohu využít na horském kole. Navíc mi vyhovovalo, že je to individuální sport, že nemusím nikde na nikoho čekat a prosit někoho, jestli má čas. Dřív jsem se věnovala lezení po horách, ale tam člověk potřebuje sparing partnera.

Máte samé zajímavé a adrenalinové koníčky…

Ano, já jsem takový lovec zážitků. Loni jsme byli na Islandu. Takže když mi někdo řekne, pojeď na sopky, tak jedu. (smích)

Ale abychom se vrátili k vašemu hlavnímu sportovnímu zaměření. Na kole jste se propracovala na velmi dobrou úroveň.

Já jsem primárně začínala jen na horském kole, kdy jsem objížděla maratony. Pak mi kolo přestalo stačit, tak jsem přibrala triatlon. No, řeknu vám, že kdyby mi někdo před několika lety řekl, že budu dělat triatlon, tak se mu vysměju, ale teď už je to realita.

Na jaký závod nejradši vzpomínáte?

Asi na ty triatlonové. Mně se na nich líbí to, že lidé tam jsou strašně srdeční a všichni jsou kamarádi.

Všichni táhnou za jeden provaz…

Přesně tak.

Z těch tří disciplín je pořád kolo vaší nejoblíbenější disciplínou?

Přesně tak. Já jsem nikdy nebyla extrémní běžec, takže pro mě kolo je to nejlepší. Já to beru jako královskou disciplínu, kdy na něm najedu nejvíc času a v běhu už se musím snažit čas jen udržet.

A co plavání?

To bych řadila asi doprostřed. Když se totiž kdykoliv řekl běh, tak mi prolétlo hlavou: Ježiš marjá. (smích)

Jaký vztah k vodě máte? Respekt?

Ne to ne. Mám hrozně zvláštní pocit, jen když chodím v létě trénovat do rybníku a ten je úplně prázdný, nikdo tam není. A já mám odplavat dva kilometry a jsem tam sama, tak to mám divný pocit. Ale jinak ne, je to asi o zvyku.

Když už jsme u trénování, jak často trénujete?

Šestkrát týdně. A mám dvou a někdy i třífázové tréninky. Ráno v pět vstanu, jdu do bazénu. Na šestou jdu do práce. Přijdu z práce, sednu na kolo, a po něm ještě jdu běhat. Trénink ale mám dělaný na bloky. Jeden týden mám těžký, druhý zase lehčí, aby si tělo odpočinulo. Navíc záleží, jaké tam mám závody. Pondělky mám většinou úplně volné.

Kdo vám skládá tréninkový plán? Děláte si ho sama?

Ne, ne. Píše mi ho jihlavský trenér Tomáš Bednář.

Loni jste se zúčastnila Mistrovství světa Xterra na Havaji. Byl to pro vás vrchol sezony?

Ano. Byl to nádherný sportovní výlet, Mauii je překrásný ostrov plný mořských želv, hor, pláží, surfařů, vln, sopek a příjemných lidí.

Jaký to byl pro vás závod?

Pro protnutí cíle jsem cítila šílenou radost a dojetí, že jsem v cíli, že jsem si splnila další ze snů, ale na druhou stranu i trochu zklamání, že jsem neudržela pozici, kterou jsem si vydobyla na kole. Padla jsem únavou na zem a cítila jsem, jak mne celé tělo začínalo bolet. Ze země mě zvedl až Romanův (přítel, pozn. aut.) vysmátý výraz, že jsem jedenáctá, což nebylo tak zlé. Mé troufalé přání bylo být do desítky. Ano byl to kousíček, je to škoda ale 11. místo není tak zlé.

Jaké máte cíle do aktuálního roku?

Plány jsou velké a troufalé. Ráda bych si zkusila znovu zajet Jánošíka a vylepšit si čas. Ten se jezdí na Slovensku na Malé Fatře, je to dlouhý Ironman. Pak mě čekají ty nejextrémnější závody na světě, které bych chtěla zvládnout. Třeba Swissman ve Švýcarsku. Ten by se mi moc líbil. Samozřejmě znovu budu jezdit evropskou sérii Xterru, to jsou ty extrémní triatlony.

Loni se Vám v extrémní sérii dařilo na jedničku…

Ano, to jsem jezdila evropskou část a skončila jsem druhá, ale jen proto, že slečna přede mnou měla o závod víc. (smích) A letos bych chtěla vyhrát.

Jak moc je těžké skloubit dohromady zaměstnání a takto náročný sport?

Je to poměrně náročný, ale říkám, že my triatlonisté jsme experti v plánování času, protože děláme tři sporty. Je to těžké, ale nesmí se člověk bát vstát v pět ráno. Nesmí být líný.

Asi i záleží, jaké má kdo povolání. Co vy děláte?

Obchodního zástupce, kde je dobré, že si čas můžu relativně dobře rozplánovat, takže to mi vyhovuje. Asi by to bylo jiné, kdybych chodila někam do fabriky.

Co se týče zaměstnavatele, tak podporu od něj máte?

Ano. Tolerují mi to, fandí mi. Samozřejmě, když si oddělám to svoje, tak s tím nemají problém, že lítám někde po tréninkách.

Jak si financujete závody? Musí to být hodně náročné na finance?

Je to strašně nákladné. Hlavně to mistrovství světa. Já jsem se kvalifikovala už v roce 2016, ale z finančních důvodů jsem neodjela, protože jsem hlavně nečekala, že se kvalifikuju. Je to položka tak 100 tisíc a hlavně je potřeba, aby se mnou jel ještě jeden člověk jako podpora. Platím si tam vše sama – letenky, ubytování…

Takže si vše platíte ze svého?

Z části ano, ale loni jsem sehnala sponzory, takže ti mi pomáhají.

Co na to rodiče?

Určitě mi fandí. Nikdy si nemysleli, že to dotáhnu tak vysoko. Hodně velkou podporu mám v přítelovi. Díky němu jsem se dostala tam, kam jsem chtěla, protože mi to toleruje. Hlavně on je skvělý běžec a triatlony dělá taky, ale když mi o něco jde, tak on se vzdá závodění a pomáhá mi.