Patrony této akce jsou Olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík, ten si nejcenější kov dovezl v roce 1992 z Barcelony a Roman Šebrle o dvanáct let později z Atén. Akce slouží ke sportovní všestrannosti žáků základních škol.

„S nápadem přišel před pěti lety Robert Změlík, který má dvě děti a zjistil, že se málo hýbou. Následně se k němu přidal i Roman Šebrle," nastínil myšlenku sportovní manažer a bronzový medailista z mistrovství světa v Helsinkách 1983 v hodu diskem Gejza Valent. 

Přítomné závodníky přivítal starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl, který je k této akci velice nakloněn. „Jsem z toho úplně nadšený, protože to je ve prospěch dětí. Může se stát, že některé děti, které doposud nesportovaly, najdou právě ve sportu zalíbení, což je obrovské plus a nic jiného si přát nemůžeme. Rádi takovou akci podporujeme i finančně," prozradil brodský starosta.

Žáci se rozdělili do družstev po osmi a začali soutěžit v šesti disciplínách (běh na 60 m, trojskok, hod medicinbalem vzad, skok přes švihadlo, kliky a leh-sed). „Tyto disciplíny vybíral Robert Změlík s panem Koukalem z Fakulty tělesné výchovy a sportu," dodal Valent.

Nejlepší družstva postoupí do krajského kola, které se uskuteční 19. června ve Žďáře nad Sázavou.