Nejen o zdravé výživě, ale i nových sportovních aktivitách jako Zumba nebo Alpinning se pro Havlíčkobrodský deník rozpovídala lektorka a poradkyně pro zdravé stravování Jana Korejtková.

Jak jste došla k tomu, že jste začala dělat Zumbu, Spinning a Alpinning?
Začalo to aerobikem po brodských tělocvičnách. Udělala jsem si v Praze certifikát, který mi umožnil dělat lektorku a trenérku. Navíc jsem jako malá chodila do baletu a jsem bývalá učitelka I. stupně, takže jsem mimo jiné učila tělesnou výchovu a navíc jsem dělala baletní průpravu malé gymnastky.

A k Zumbě jste se tedy dostala jak?
V první řadě jsem o Zumbě vůbec nevěděla, ale na internetu mě oslovil název Zumba – aerobik, potom jsem si klikla na you tube, byla to nádherná lekce plná nadšených lidí a emocí a u toho jsem musela být. Potom jsem se začala zajímat, jestli je něco takového v Havlíčkově Brodě je. Nebylo, tak jsem na svou první hodinu jela až na Slovensko. Bylo to náročné, protože latinsko-americké rytmy jsou jiné než na které jsem byla zvyklá z aerobiku. Pohyby v aerobiku jsou čitelné, ale v Zumbě nikoliv. O nich ví jenom lektor, ale každopádně je Zumba zábavnější. Takže jsem si udělala kurs a začala ve Fanaticu a ve studiu Rewell. Byl to velký boom, chodily snad i ženské, které vstaly z gauče a i ony zhubly (smích).

Ale svou činnost jste rozlišovala dále…
Ano, další novinkou byl Spinning a Alpinning, to je zase pro lidi, kteří nejsou úplně taneční. To si vzpomínám, že jsem měla hodinu Spinningu s fotbalisty, měla jsem už těhotenské bříško a fotbalisti řekli, že už tu těhotnou nechtějí, protože je uštvala (smích).

Během vašich lektorských aktivit jste se začala zaměřovat i na zdravou výživu, což se samozřejmě nabízí…
Lidi se ptali, jestli se Zumbou hubne, tak samozřejmě ano, ale vše má své pravidla. Proto jsem začala sestavovat i jídelníčky. Když už lidi nějaké kilečka shodili, tak byli natěšeni a chtěli hubnout dále, ale to už potřebovali poradenství, už to bylo hozené do jiného směru. Je to se vším propojené. Podle mě by měl být lektor i výživový poradce, protože lidi se hodně ptají. Ptali se, co mají jíst před cvičením, co po cvičení, takže jsem se začala vzdělávat i v tomto směru.

Tím vaše aktivity nekončí…
Dnes je taková doba, že lidi dávají hodně na čínskou medicínu, jestli mají potraviny termický efekt nebo nemají a podobně. Člověk, který to školí, tomu zase dává jiné grády, je to zajímavější a více uživatelnější na konkrétního člověka, protože každý jsme jiný. Máme každý jiný pohyb, jinou práci, věk, a to vše rozhoduje. A dostali jsme se i k otázce k doplňkům stravy, jestli ano nebo ne.

Měli by tedy lidi využívat doplňky stravy?
Sledovali jsme různé statistiky potravin, jestli jsou dnes kvalitní a třeba u rajčat se píše, že už 80% toho, co měly, tak nemají, protože se k nám vozí ze Španělska ještě zelené. Nejsou už v potravinách hodnotné látky, jak tomu bylo dříve. Já jsem jeden z vyživových poradců, který se přiklání k doplňkům stravy.

To ovšem nebude levná záležitost, mám pravdu?
Záleží na lidech, jak k tomu přistoupí. Jako vše je dnes o financích, tak záleží na nich, jestli si to koupí, jestli tomu důvěřují. Ale jestli někdo tvrdí, že jí zdravě, protože jí zeleninu, tak to ještě neznamená, že je to kvalitní. Našla jsem si doplňky, které jsou čistící, umí odkyselit. A vrátím se na začátek, je to pořád o člověku, jestli chce se sebou něco dělat, a co vůbec od života očekává. Ve výživě je těžké se orientovat, je hodně směrů a názorů. Ale pokud lidé přemýšlí, musí uznat, že je lepší do těla raději dostat něco, co tělo zharmonizuje, pročistí a odkyselí, než nemoci „udupat" pomocí léků. Existují už kazuistiky lidí, kteří se díky zdravé stravě dokonce vyléčili ze závažných nemocí.

Většina lidí by se rádi o sebe více starala, ale dnešní stresová doba a pracovní vytížení jim to příliš neumožňuje…
Tohle je opravdu velký problém. Začíná to samozřejmě hlavou. Já už mám osmiletou praxi a čím dál více zjišťuji, že to lidé nemají správně nastolené v hlavě. Lidé na sebe neumí být přísní. Je to prostě o vůli. A právě proto, že jsou lidé dnes hodně vytížení, tak by více měli myslet na svou péči především o zdraví.