O nadcházejícím víkendu se v Sofii uskuteční závěrečná světová kvalifikace pro olympijské hry. Cíl je jasný, postoupit v bulharském hlavním městě do finále, protože právě takový je postupový klíč do Tokia. „S kým se utkám, zatím nevím, los ještě neznám. Odhaduji, že budou potřeba čtyři vítězství, aby kvalifikace byla úspěšná,“ pravil Oldřich Varga, který bude zápasit v kategorii do sedmdesáti sedmi kilogramů.

Petra Nováka čekají soupeři v kategorii do osmdesáti sedmi kilogramů. Zatímco třiatřicetiletý Novák startoval před necelými dvěma týdny na mistrovství Evropy ve Varšavě a obsadil osmé místo, sedmadvacetiletý Varga kontinentální šampionát kvůli zranění vynechal.

Oba reprezentanti ale mají za sebou březnovou evropskou olympijskou kvalifikaci v Budapešti. „Start na kvalifikaci v Budapešti považuji za velmi přínosný. Ukázala mi, že na postup mám, určitě mě závody správně nakoply,“ připomněl Oldřich Varga.

V Budapešti přešel přes dva protivníky a dostal se až do semifinále. Postupně si poradil s norským reprezentantem Andreasem Kure, kterého vybodoval 11:0 ještě před časovým limitem, a reprezentantem Francie Evrikem Nikoghosyanem, jehož porazil 3:2 na body. V semifinále prohrál po těžkém a vyrovnaném boji 1:3 na body s Chorvatem Bozem Starcevicem. Novák skončil hned v prvním kole, když prohrál 6:7 s Italem Fabiem Parisim.

Z mistrovství Evropy odjížděl Petr Novák s tím, že měl na lepší výsledek, o který ho připravil nevydařený vstup do klíčového duelu s Dánem Turpanem Alim Alvievichem Bisultanovem. „Je to moje poslední sezona v reprezentaci, poslední šance na nějaký úspěch,“ říkal po návratu z Varšavy a s myšlenkami na světovou kvalifikaci Petr Novák.

Kompletní reprezentační „áčko“ v řeckořímském zápase odlétá do Sofie zítra. Kromě obou borců z Jiskry Havlíčkův Brod jsou ve výpravě ještě chomutovský Artur Omarov a Štěpán David z pražského Olympu. „Počítám, že většinu času strávíme na hotelu. Čeká nás určitě nějaké testování na covid, já sám do turnaje vstupuji v sobotu,“ dodal Oldřich Varga.