To potvrdil i havlíčkobrodský kouč. „Nikdo nás nikam nezve. Turnaje byly v Polsku, na Ukrajině a myslím i v Rusku, ale je jich málo.“ Zápasníci Jiskry se tak připravují podle svého uvážení. „Ty nejmenší, ať si dělají, co chtějí, ty do ničeho nenutíme. Kadeti si půjčili nějaké věci z tělocvičny a připravují se, jak chtějí. Na jaře se mohli být alespoň venku, ale teď to počasí moc často nedovoluje,“ prozradil.

Motivace k tréninkům je v této době přeci jen složitější. Soutěže a turnaje se nekonají, navíc evropské šampionáty jsou až v letních měsících. „Je těžké se soustředit. Navíc si myslím, že se k závodům dostaneme až po novém roce,“ uznal havlíčkobrodský šéftrenér. Pro sportovce je nejhorší, že nevědí, co bude dál.

Nouzový stav je prodloužený do dvacátého listopadu. „Před Vánoci už nám většinou závody končily, ale spíš by bylo fajn, kdyby nám dovolili alespoň společně trénovat,“ přeje si Švec, ale zároveň si uvědomuje, že jeho odvětví rozhodně nebude mezi prvními rozvolňovanými. „My jsme halový sport a navíc úpolový, kontaktní,“ dodal.

Fotbal už mě bolí celý týden, říká třiapadesátiletý gólman Ivan Císař.
Patnáctého si dojdi pro důchod, slyšel Císař

Navíc má obavy z toho, že ubudou děti. „Po těchto opatřeních se trochu obávám, že přijdeme o nějaké svěřence. Ti, co poctivě chodili a trénování je bavilo, se určitě vrátí. Ovšem ti, co to brali jen jako povinnost, si myslím, že skončí. Ale uvidíme, jsem sám zvědavý, jak to dopadne,“ řekl, ale také potvrdil, že v srpnu měl i nové zájemce o řeckořímský zápas. „Jenže jsme měli halu v rekonstrukci, a tak jsme museli nástupy odložit na říjen, ale v říjnu se vše zastavilo. Ale věřím, že čekají a přijdou, až se vše zase uvolní,“ doufá Zdeněk Švec.

Ten je z celé situace také nervozní. „Jsem z toho na palici. Hlavně ze začátku jsem tedy byl. Teď už je to lepší, ale přijdu si jak důchodce,“ kroutil hlavou. Nouzový stav prožívá na chalupě u Kyjova u Havlíčkova Brodu. „Jsem rád, že můžeme být tady a nemusíme být zavření v paneláku. Připravujeme dříví, můžeme alespoň vylézt ven. Ale musím říct, že je to nuda. Nejsem žádný velký kutil a pracant, takže se tu tak nějak plácám,“ posteskl si.

Edita Veselková