„V souvislosti s tím se očekává průměrně nižší spotřebitelská cena konzumních brambor,“ řekl František Novák z Ústředního bramborářského svazu České republiky v Oudoleni na Havlíčkobrodsku. Tam se konal Polní den spojený s odborným seminářem.

Navzdory pozitivním předpovědím jsou v bramborářské stanici Vysočina Vyklantice skeptičtí. „Brambor bude letos o něco méně, ale tragická čísla to nebudou,“ odhadla šlechtitelka Václava Melicharová. V každém případě je však předpoklad, že brambory z Vysočiny se objeví na pultech netradičně už v polovině srpna. „Budou tak moci lépe konkurovat dovezenému zboží,“ myslí si Melicharová.

Sadba pro příští rok je ohrožena

U sadby brambor je situace jiná. O celkovém výnosu rozhoduje především počet hlíz.

„Díky velmi teplému počasí došlo u některých odrůd k nižšímu nasazení hlíz. Ne všechny zasázené partie vykazovaly také dobrý zdravotní stav a navíc jsme zaznamenali velký výskyt mšic, které přenášejí virové choroby, takže riziko horšího zdravotního stavu je vysoké,“ dodal František Novák.

Pokud se tedy urodí málo a méně kvalitní sadby, bude příští rok drahá, což zvedne výrobní náklady a odrazí se to i v konečné ceně pro spotřebitele.
S nedostatkem letošních srážek souvisí i větší strupovitost konzumních brambor, u některých odrůd to může mít rozhodující vliv při jejich uplatnění na trhu.

Až sedm korun

Pozitivní však je, že v Česku vzrostla plocha osázená bramborami o 6,3 procenta. Největší základna je stále na Vysočině, kde se zvýšil počet osázené plochy o 622 hektarů.

V současné době se cena kilogramu brambor pohybuje mezi šesti a sedmi korunami a podobné ceny jsou i v sousedních státech. „Přesto za necelé tři týdny klesla cena o třetinu,“ řekl Novák. Souvisí to s tím, že začátkem roku nebyly již k dostání zásoby z loňské slabé úrody.

Zákazníci si vybírají tvary

Významnou úlohu u konzumentů hraje vzhled brambor. Jejich šlechtění dotuje v České republice stát. V minulém roce bylo uvedeno na trh asi osm nových českých odrůd.

„Žádané jsou spíš oválné brambory s jemnou žlutou slupkou,“ podotkl Viktor Kopačka, ředitel šlechtitelského podniku Vesa Velhartice ze západních Čech.