Vedle prádelny havlíčkobrodské nemocnice je jedinou v regionu, která splňuje přísné hygienické normy. Díky tomu může prát jak pro zdravotnická zařízení, tak třeba i pro potravinářské provozy.

„Kotelnu vlastnilo město a loni ji prodalo panu Prchalovi. Vybírali jsme mezi restaurací a prádelnou. Ta zvítězila,“ řekl starosta Ledče Stanislav Vrba.

Prádelna měla ve městě v minulosti velkou tradici. Ještě do roku 1991 zaměstnávala kolem 50 lidí a čisté prádlo vozila několika auty až do pražských hotelů.

Dnes na tradici navazuje Josef Prchal se svými společníky z firmy PP Rentax. V úterý byla prádelna v ulici Marie Majerové představena veřejnosti, dnes v ní začíná ostrý provoz.

Celkem by měla postupně zaměstnat ve dvousměnném provozu 16 lidí plus obslužný personál. „Kapacita prádelny bude 750 kilogramů prádla za směnu, což při dvou směnách odpovídá 30 tunám měsíčně,“ prozradil Josef Prchal.

Čisté a špinavé

Moderní provoz podle všech hygienických norem počítá s rozdělením pracoviště na čistou a nečistou zónu, aby nedošlo ke kontaminaci čistého prádla.

„Tím splňujeme přísné požadavky i na praní prádla pro zdravotnická zařízení a potravinářské provozy. Tok prádla je logicky uspořádán tak, aby se špinavé prádlo nesetkalo s čistým. Vkládá se do bariérových praček a na druhé straně obsluha vyndává prádlo čisté, které se dále žehlí nebo mandluje,“ vysvětlil Prchal. Aby nebylo zatíženo životní prostředí, bude prádelna používat speciální tekuté prášky bez obsahu chlóru a fosfátů. Ty budou automaticky dávkovány.

„Celkem přišla prádelna i s moderními technologiemi na 12 milionů korun, s financováním pomohl úvěr, který byl částečně zvýhodněn evropskými penězi,“ vysvětlil další ze společníků Jiří Pokorný s tím, že prádelna by se chtěla zaměřit spíše na pokrytí bližšího regionu v okruhu 30 kilometrů. Jedná například s Nemocnicí Ledeč Háj, domovem důchodců ve Zruči nad Sázavou, s ledečskými strojírenskými firmami a hotely v okolí.

Dvě malé automatické pračky jsou určeny i běžným občanům, například seniorům, kteří si mohou přijít do prádelny své prádlo nechat vyprat, aniž by muselo projít velkými bariérovými pračkami.

Prádelen různých kategorií je ovšem v regionu víc. Jednu provozuje už deset let Jiří Pecha v Havlíčkově Brodě. „Otevřít prádelnu nás napadlo v době, kdy se ve městě stará prádelna na křižovatce u Aralu zavírala. Ale podle ohlasu zákazníků bylo jasné, že služby tohoto typu budou v Havlíčkově Brodě chybět,“ upřesnil Jiří Pecha.

Zároveň si však posteskl, že zlaté časy má prádelna už za sebou. „Co do výše cen nemůžeme konkurovat velkoprádelnám z Jihlavy nebo Žďáru nad Sázavou. Přestože se snažíme udržet ceny v úrovni roku 2006, nejsme nejlevnější. Alespoň chceme zákazníkům nabízet téměř domácí kvalitu s dobrými pracími prášky, škrobením a aviváží, aby byli spokojení,“ vysvětlil.

Hana Tonarová, Štěpánka Saadouni