S rozpočtem se v žádném případě nehodlá smířit a plánuje celoplošné protestní akce, první z nich se má uskutečnit 13. října.

Jaký dopad bude mít nedostatek peněz na zemědělce na Havlíčkobrodsku? "Všichni samozřejmě jednání s obavami sledují. Co z toho pro nás konkrétně vyplyne, bude zcela jasné až po odhlasování rozpočtu. Už teď je ale jisté, že peníze chybět budou,“ řekl Vlastimil Vondra z ZD Habry.

„Všechno je v prodělku, a pokud je stát nedorovná dotacemi, bude to určitě likvidační pro řadu podniků,“ obává se předseda zemědělského družstva Havlíčkova Borová, Jiří Zvolánek.

Bude to těžká rána

Stejně reagují i ostatní zemědělská družstva. „Nemůžeme si sami určovat ceny, takže nikdy nevíte, za kolik co prodáte. A právě v dotacích máme jistotu. Pokud je nedostaneme, nemůžeme se rozjet dál,“ uvádí Tomáš Ledvinka z Podhradí s.r.o.

Ve společnosti Agro Posázaví a.s. prozatím řeší jiný závažnější problém. „Pro nás jsou v současné době tíživější ceny komodit, které klesly dolů. Rozpočet na nový rok je ještě daleko, ale bude to těžká rána. Již teď počítáme, že budeme muset omezit některé náklady, například na hnojivo,“ vyjadřuje se k problému předseda společnosti, Oldřich Křivský.

Jiří Zvolánek tvrdí, že jiná možnost, než peníze někde najít, neexistuje. „Loňský rok byl trochu lepší, ale nedá se mluvit o žádném zázraku. Pokud to takto půjde dál, v zemědělství nezůstane nikdo,“ shrnuje celou situaci.

A co říkají zemědělci na protestní akce? Svorně se shodují: Ano, zúčastnili bychom se. „Již dlouho se totiž žádná akce proti takovýmto nespravedlnostem nekonala, je proto na čase něco udělat. Něco podniknout,“ dodává Vlastimil Vondra.

Martina Prchalová