VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pád sklárny ve Světlé: Jednají odbory, management holdingu i radnice

Světlá nad Sázavou - Město střísetletou sklářskou tradicí se pomalu vyrovnává se včerejším kolapsem sklářského gigantu.

30.9.2008
SDÍLEJ:

Podnik Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou ( na snímku vlevo) končí! Situace byla velmi emotivní, lidé nevěděli, co s nimi bude. Mnohým z nich se v očích objevily slzy. Podobné pocity zažíval i Bohuslav Dědič, který pracoval ve sklárnách 35 let (vpravo).Foto: DENÍK/Libor Plíhal a VLP/David Tesař

Ráno i dopoledne vycházeli z brány společnosti Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou jednotlivci, dvojice, občas i skupinky zaměstnanců. Někdo nesl tašku nebo dvě, jiný krabici. Obsah byl ve všech případech stejný: lidé vyklízeli své skříňky a věci si odnášeli domů.

V Praze i ve Světlé probíhala další jednání. Odbory svolaly na desátou hodinu dopoledne do Domu odborových svazů tiskovou konferenci, brífink s výkonným ředitelem Bohemia Crystalex Trading Vlastimilem Bažantem a ředitelem restrukturalizací PwC Petrem Smutným běží právě v tuto chvíli v pražském PricewatershouseCoopers.

Starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová jednala se zástupci sklárny, teplárenské společnosti Tedom, regulačního úřadu a Východočeské plynárenské společnosti o zajištění dodávek tepla. „Myslím, že se dohodneme a Světlá bude i nadále odebírat teplo z kotelny sklárny. Převezme ji teplárenská společnost Tedom,“ řekla Arnotová.

Vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT) se dohodlo s konsorciem věřitelských bank na pokračování výroby v konkurences­chopných provozech sklářské skupiny.

Výroba bude pokračovat v Crystalexu Nový Bor a Sklárnách Kavalier.

Vedení společnosti BCT již požádalo v rámci insolvenčního řízení soud o vyhlášení moratoria v obou těchto firmách a mateřské Bohemia Crystalex Trading a.s. To zajistí pokračování dodávek energií, surovin a dalších klíčových služeb důležitých pro kontinuální pokračování výroby a standardní činnosti. Zmíněné společnosti dohromady zaměstnávají 3260 lidí z celkových více než pěti tisíc pracovních míst ve skupině BCT.

Ve Sklárnách Bohemia Poděbrady a Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou (dohromady 1760 zaměstnanců) byla a je postupně výroba omezována (naposledy včera další dvě vany ve Světlé). Tavící pece a další zařízení byla a jsou utlumována tak, aby na nich nevznikly nevratné škody a bylo na nich možné opětovně zahájit provoz. Soud také v současnosti projednává jejich návrh na zahájení insolvenčního řízení. Situace obou firem včetně zaměstnanosti tak bude řešena až v rámci rozhodnutí insolvenčního správce.

Základní informace o moratoriu:
Moratorium je speciální část Insolvenčního zákona. Jeho vyhlášení umožňuje chránit společnost před zastavením dodávek energií a surovin a umožňuje pokračování výroby.
O vyhlášení Moratoria může požádat společnost, s níž je zahájeno insolvenční řízení, a to do sedmi dnů. Soud o něm rozhoduje do druhého dne. Moratorium lze vyhlásit až na dobu 3 měsíců. Návrh na moratorium musí odsouhlasit nadpoloviční většina věřitelů podle výše pohledávek.
Po dobu trvání moratoria může podnik přednostně platit pohledávky související se zachováním jeho chodu. Po dobu moratoria nelze vyhlásit úpadek.

Autor: Jaromír Kulhánek

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení