Jiří Maršoun, jež zrovna skládal nákup do auta, si nový obchoďák pochvaloval. „Už to tady mělo být před deseti lety,“ řekl. Ten s rodinou hodně cestuje, a tak mu nedělalo problém nakoupit v okolí. „Market nějaké obchody zahubí. Ale myslím si, že když obchodníci najdou ten pravý sortiment, tak se udrží,“ dodal.

Poté připustil, že o problematice kolem druhého supermarketu se ve městě mluví. „Na úřadě říkají, že by měl do konce příštího roku stát,“ uzavřel Maršoun. V podobném duchu mluví i Růžena Šimková z Ledče nad Sázavou. „Je to dobře, hlavně, že tady stojí. Jen, aby to fungovalo dál. Dřív jsem jezdila do Humpolce nebo do Světlé, takže jsme rádi,“ doplnila Šimková.

Důvod ke spokojenosti má Eva Šittová. „Je to perfektní, každopádně to tady konečně je. V malých obchodech je docela draho, takže to chválíme. My sem jezdíme z dvacet kilometrů vzdáleného Borovska, nakupovali jsme až ve Vlašimi,“ upřesnila Šittová. Ta si zároveň nemyslí, že by Penny byl nějakou konkurencí.

„Řezník a pekárna ve městě zůstanou a Jednota se bude muset přizpůsobit. Jinak dole už moc obchodů nezůstalo,“ dokončila.

Konkurence se nebojí

Josef Anděl z Ledečska hodnotí potřebu velkého obchodu také kladně, ale zaráží ho ceny. „Našponovali to tady,“ řekl. Upozornil také na velkou vzdálenost marketu a náměstí. „Kdo má auto, tak sem dojede, ale důchodci budou muset nakupovat dole,“ přidal. I Anděl ví o problémech budoucího supermarketu v centru města.

„Billa tam údajně bude. Nic nebrání tomu, aby se v příštím roce na jaře stavělo,“ zaslechl prý.

Konkurence se vůbec neobávají v řeznictví na ledečském náměstí. „Staří lidé nepoletí až nahoru na kopec, my to tady máme upravené, čerstvé. Akce a slevy máme každý týden. Ne, konkurence se nebojíme,“ rázně odpověděla prodavačka.

Na parkovišti před novým Penny Marketem v Ledči nad Sázavou a ve městě samotném oslovila redakce Deníku ještě několik obyvatel. Starší muž v šedém obleku právě do prodejny vcházel. „Já si myslím, že je to záslužné. Ten obchod jsme tady nutně potřebovali. Dřív jsem musel jezdit do Humpolce nebo do Světlé nad Sázavou. S Humpolcem je to taky zajímavé. Je také u dálnice a podívejte, kolik tam mají obchodních domů a Ledeč až do dneška pořád nic. Jestli tady bude stát ta Billa, tak ta může být dobrou konkurencí. Uvídíme, jestli jí postaví. Už se tam něco bourá a asi by se mělo začít stavět,“ řekl.

I manželé ve středním věku s dodávkovým automobilem jsou rádi, že ve městě je tento supermarket. „Tady nic podobného nebylo. Takže, ano, jsme rádi. Dříve jsme jezdili do Humpolce. Máme tam příbuzné, tak jsme to vzali při jednom.

Starší prodavačka z pekárny na rohu ledečského náměstí přidala také několik postřehů. „My tu máme stálé zákazníky a ty si doufám udržíme. V těch marketech jsou ty rohlíky jenom mouka, voda a droždí. Rohlík bude dobrý teď ,ale odpoledne bude dobrý jen na strouhánku. Chceme konkurovat kvalitou,“ řekla místní pekařka.

Jiří Svoboda