„Mně poplatky v nemocnici nevadí. Vadí mi, že mám platit u obvodních lékařů. Jsem informovaný a vím, že jen za to, že mě obvoďák má v evidenci, dostává od zdravotní pojišťovny každý měsíc nějakou částku,“ říká Pavel Míchal z Havlíčkova Brodu. Jak vysvětluje, pracuje jako obuvník.
„Doktorům by se také nelíbilo, kdybych jim účtoval třicet korun jen za to, že se mě přijdou zeptat, kdy jim spravím boty,“ usmívá se švec.
„Mně osobně vadí poplatky u zubaře. Protetika a plomby jsou drahé samy o sobě. Tak nač ještě dávat třicet korun a třeba i 90 jen proto, že mě bolí zub, můj zubař má dovolenou a já musím jinam. Copak za to mohu?“ zlobí se Josef Mareš. „Mně se poplatky v nemocnici a regulační poplatky vůbec moc nelíbí. Moje žena byla loni nemocná půl roku. Stálo nás to pěkné peníze. Ono se řekne třicet korun za doktora, třicet za recept, šedesát korun den v nemocnici a najednou máte pár tisícovek pryč, ani se nenadějete. Proč si tedy platím zdravotní pojištění?“ posteskne si důchodce Miroslav Vlček.
„Informace o výši vybraných poplatků za celý loňský rok ale ještě nejsou definitivní. Některá oddělení dosud nedodala čísla za prosinec,“ upozorňuje mluvčí nemocnice Petra Černo.
Na energie a nová lůžka
Ale už teď lze uvést, že na regulačních poplatcích nemocnice vybrala za rok 2008 zaokrouhleně 12 510 000 korun. V této částce jsou podle Černo zahrnuty hospitalizace, což bylo 8 469 000 korun, ambulantní ošetření 2 762 000 korun a lékařská služba první pomoci s částkou 1 280 000 korun. „Nutno k tomu však ještě přičíst lékárnu, které se taktéž regulační poplatky dotkly. Takže celkově s lékárnou jde o 14 milionů korun,“ upřesňuje mluvčí.
Nač nemocnice tyto poplatky využije? Podle mluvčí Černo například na pokrytí provozních nákladů. „Neustále rostou ceny energií, zvyšují se náklady na potraviny. Samozřejmě peníze jsou použity podle potřeby i na zkvalitnění služeb pro pacienty. Třeba když je nutné koupit nová vyšetřovací lůžka na ambulanci,“ vysvětluje mluvčí.
I počty dlužníků nemocnice stále sčítá. Předběžně za lékařskou službu první pomoci nezaplatilo 81 osob částku přes sedm tisíc korun. Za ošetření v ambulanci dluží 78 osob přes dva tisíce a za hospitalizaci v nemocnici evidují zdravotníci 234 neplatičů dlužících částku vyšší než 114 tisíc korun.
„Co se týká upomínání dlužníků, stále se držíme upomínek a snažíme se přimět dlužníky k zaplacení touto cestou. Prozatím nezvažujeme nějaké razantnější kroky,“ upřesňuje mluvčí Černo.
Otázkou do budoucna je, zda se nemocnice chystá regulační poplatky vybírat i nadále. Například nemocnice ve středních Čechách od nich upustily, poplatky za nemocné hradí kraj a zdravotníci místo nich nabízejí pacientům podpis darovací smlouvy.
Podle Černo se na to někteří pacienti občas skutečně ptají. „Někteří nemocní se sem tam na rušení poplatků zeptají, ale většinou si zřejmě už zvykli a jdou rovnou k automatu pro potvrzení,“ říkají pracovnice informační služby nemocnice.
„Co se týká vybírání regulačních poplatků v roce 2009, prozatím nemáme k dispozici žádný metodický pokyn od našeho zřizovatele kraje Vysočina. Lidé normálně chodí a platí za ošetření na ambulanci i za hospitalizace. Nic se nezměnilo. Změna je avizována krajem od února 2009. Nutno se však informovat na kraji, jaký bude konkrétní další postup,“ doplňuje mluvčí.