Oslovené firmy jistý pokles výroby přiznaly, jedinou společností, která s Deníkem odmítla komunikovat, je havlíčkobrodská Futaba.

Personální ředitel přibyslavské firmy ACO Industries Martin Klusáček přiznává: „Krizi pociťujeme na vlastní kůži. S útlumem stavební výroby nám výrazně ubylo zakázek na odvodňovací systémy budov, které jsou naším hlavním portfoliem.“

Ještě nedávno museli pro pokrytí zakázek využívat kooperaci se subdodavateli, dnes mají potíže vytížit své vlastní kapacity. Vyvážejí asi 80 procent produkce, v jejich prospěch hraje kurz koruny a také zlevňující suroviny. Personální ředitel se netají ani snižováním stavu zaměstnanců.

„Celkem zaměstnáváme 595 lidí. Odešlo 10 agenturních zaměstnanců, zbytek necháme na přirozeném úbytku. Neprodloužíme pracovní poměry na dobu určitou, nenahrazujeme odcházející důchodce. Větší propouštění ale neplánujeme,“ neskrývá. Martin Klusáček potvrzuje, že se hrozba ztráty zaměstnání projevuje znatelným zlepšením pracovní morálky: „Zaměstnanci pracují s větším úsilím, zajímají se o zakázky, termíny a podobně, záleží jim na úspěchu firmy.“

Japonské vedení odmítlo reagovat

O situaci v podniku Futaba Czech, který ve své baštínovské továrně na výrobu komponentů automobilů zaměstnává několik stovek lidí, se přes značné úsilí nepodařilo získat vůbec žádné informace.

Japonské vedení firmy si sice nechalo otázky poslat e-mailem, následně ale ústy výrobního ředitele Jiřího Janáčka vzkázalo: „Omlouváme se, ale na vaše dotazy nebudeme odpovídat. Nechceme se k situaci nyní vyjadřovat, není vhodná doba.“ Futaba však tímto vyjádřením dává spíše prostor ke spekulacím o vážných problémech firmy.

Dopady krize velmi silně pociťuje také firma Pleas, tradiční výrobce oblečení. „Dramaticky se snížil objem zakázek pro vývoz, které představují 95 procent naší výroby,“ sděluje Petr Nobst, člen představenstva.

Jako všem exportérům, tak i Pleasu prospívá aktuální kurz koruny, který je výhodnější než třeba před čtyřmi měsíci. V tu dobu ze zahraničí nakoupili suroviny, které teprve nyní přišly do výrobků, takže díky vývoji kurzu šetří dvakrát. „Ale to je pouze dočasná výhoda, zase se to obrátí,“ povzdechne si Nobst.

Dobrou zprávou je, že v personální oblasti prý nechystají žádné dramatické změny. „Aktuálně zaměstnáváme 891 pracovníka, z toho 192 v závodě v Polné. Propouštění neplánujeme, žádného krizového manažera jsme nenajali, všichni už nějakou dobu musíme být krizovými manažery,“ popisuje situaci Petr Nobst. Na otázku, zda u zaměstnanců pozoruje lepší přístup k práci, reaguje Nobs bez zaváhání: „Jednoznačně. Pracují zodpovědněji, podávají lepší výkon, výrazně ubylo absencí.“

V poslední době prý mezi uchazeči o práci u nich silně převažují obyvatelé Světelska, hlavně muži. Největší zájem je o pozice skladníků, manipulantů a podobně. „Nové pracovníky přijímáme jen výjimečně, když někdo odchází do důchodu, nebo na mateřskou, nebo když se někdo odstěhuje,“ bere Petr Nobst naději bývalým sklářům.

O pivo je zájem vždy

Krize se naopak neobává Jiří Hušek, ředitel měšťanského pivovaru Rebel. „Vyrábíme potravinu, zboží každodenní spotřeby. V této oblasti se obecně krize neprojevuje,“ říká.

U zákazníků pozorují trend rostoucí poptávky po kvalitních produktech za nízkou cenu, kterému vycházejí vstříc. „Letos očekáváme mírný nárůst výstavu, naším cílem je upevnit si dominantní postavení v regionu,“ nastiňuje ředitel plány pro rok 2009.

Pro novou sladovnu nedávno přijali 6 nových pracovníků, takže v současnosti zaměstnávají zhruba stovku lidí. „Jediné, co jsme v souvislosti s krizí zaznamenali, je několikanásobný nárůst počtu uchazečů o zaměstnání u nás,“ konstatuje Jiří Hušek.

S vlastními pracovníky jsou ale spokojeni, váží si jejich velké loajality, kterou také dokážou ocenit. „V roce 2008 byl u nás průměrný plat lehce pod 20 tisíc korun, což je v rámci Vysočiny velice slušné. Navíc si myslím, že možnost pracovat pro společnost Rebel je pro naše zaměstnance i otázkou prestiže,“ líčí záviděníhodné poměry v pivovaře ředitel Hušek.

Magdaléna Pecnová