„Podpora podnikatelů ve městě není nijak velká. Měla by se do toho určitě nějak zapojit radnice, vždyť podnikání městu přináší peníze,“ řekli manželé Málkovi, kteří ve Ždírci provozují stavebniny.

„Začal jsem ve Ždírci podnikat před 3 roky. Nejdřív jsem začínal skromně, nyní jsem svůj sklad rozšířil. Dost často se mi ale stane, že přijde do obchodu člověk a chce po mně upravit brýle, které si koupil jinde. Na nákup nových brýlí mu je ždírecká optika málo, ale jakmile se mu nechce do světa, pak je mu dobrá,“ posteskl si ždírecký optik Luděk Uchytil.

Podle jeho názoru ve městě chybí podpora drobného živnostenského podnikání. Obyvatelé města by to měli chápat a být solidární, vrátí se jim to na větší kvalitě poskytovaných služeb.

„Opravy za 5 korun mě neuživí,“ vysvětlil Uchytil. Jak tvrdí, on, coby místní podnikatel, se snaží svoje kolegy podpořit.

Sám ještě dodává, že ne všichni musí nakupovat brýle ve Ždírci, ale měli by mít zájem být solidární.

„Předpokládám, že si někdo ve Ždírci nemyslí, že vedení města nechce ve Ždírci další prodejní plochy? Tak naivní určitě nikdo není,“ reagoval starosta Jan Martinec.

Když se podnik nevyplácí

Připomíná, že během několika málo let uzavřeli do té doby dobře fungující prodejny dva podnikatelé. „Údajně neměli zákazníky a tlak předpisů a byrokracie je dohnal až k uzavření prodejen. Podobně se zachovala před lety Jednota, když pod tlakem soukromé masny, mimochodem žádané konkurence, uzavřela svoji prodejnu na náměstí,“ pokračuje starosta s tím, že město nemůže nutit podnikatele, aby podnikali, když se jim to nevyplácí.

Ze strany města nikdy nikdo nikomu v jeho podnikání neházel klacky pod nohy. „Uzavřenou prodejnu jednoho ze soukromých podnikatelů jsme vybudovali z obecních prostředků, stejné to je s dalšími službami, jako lékárna, optika, masáže a kosmetika, knihovna, silně jsme finančně a zejména budovou napomohli vzniku spořitelny ve Ždírci, vzniku nové pošty a podobně,“ zdůraznil starosta.

Jak připomněl, Ždírec byl po válce provinční vesnicí a po roce 1990 se hodně věcí, co se týče podnikání a služeb, podařilo změnit.