Deníku to ve středu potvrdil jednatel Ecowaste Martin Vydrář. Dodal, že tak učiní bez zbytečného odkladu. „Budeme se samozřejmě bránit i tímto způsobem,“ řekl Vydrář a znovu zopakoval, že zaměstnanci jeho firmy otevřeli sudy s vědomím, že obsahují pouze odpadové barvy, a nikoliv merkaptan.

„Je teď na policii, aby svým vyšetřováním objasnila, jak se látka do sudů, se kterými naši lidé manipulovali, dostala. I to, kdo je tam přivezl,“ konstatoval.

Policie vyslechne zaměstnance

Policie v Havlíčkově Brodě už zahájila trestní řízení, neboť má podezření, že došlo ke spáchání dvou trestných činů. A to obecného ohrožení a ohrožení a poškození životního prostředí.

„K výslechu zaměstnanců společnosti Ecowaste samozřejmě dojde. Kdy se tak ale stane, v tuto chvíli neumím říct. Nevím ani to, jaký bude celkový počet vyslechnutých osob,“ konstatovala mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová s tím, že vyšetřování je na samém začátku.

Jeden až tři roky vězení

Pokud bude někdo obviněn z obecného ohrožení, hrozí mu trest odnětí svobody v délce trvání jednoho roku, nebo zákaz činnosti. V případě obvinění z ohrožení a poškození životního prostředí může pachatel počítat s tříletým vězením, nebo se zákazem činnosti. Soud ho může potrestat také peněžitým trestem. „Jde ale o obecné konstatování. Skutky mohou být překvalifikovány,“ ještě upozornila Mazourová.

Radnice prověří povolení

V nečinnosti nezůstane ani radnice v Havlíčkově Brodě. Starostka města Jana Fischerová v souvislosti s únikem merkaptanu uvedla, že příslušné odbory budou posuzovat, zda provoz skladových prostor, které má v nájmu otrokovická společnost ORV Morava a pro kterou Ecowaste pracuje, byl v souladu se všemi zákonnými normami. „Prověříme také, zda obě firmy mají příslušná povolení,“ nechala se slyšet Fischerová.

Případ úniku plynu, po kterém musela pětice zaměstnanců společnosti Ecowaste vyhledat lékařské ošetření v havlíčkobrodské nemocnici, vyšetřují také specialisté hasičů. Sdělila to mluvčí krajského hasičského sboru Petra Musilová.