Důvody jsou dva. Jednak lidé o této možnosti téměř nic nevědí. A pokud už si informace sehnali, příliš se v dnešní mimořádně nestabilní době do takových věcí neženou. Hlasy napříč Vysočinou zní velmi podobně.

„Fixní platby za elektřinu nechceme, neuvažovali jsme o nich. Nevěříme tomu, elektřina má být levná, a tak nemáme důvod se tím zabývat,“ prohlásil Miloš Zajíček, spolumajitel firmy z Ledče nad Sázavou.

Podnikatelé změnu smlouvy neplánují

Roman Venkrbec, majitel firmy na sportovní oblečení z Batelova, vidí věc velmi podobně. „Máme běžnou smlouvu s E.ONem s podnikatelskou sazbou. Ročně spotřebujeme energie za sto tisíc korun. V současnosti ovšem o fixaci neuvažujeme, podle odhadů by cena elektřiny měla jít dolů,“ reagoval Venkrbec. Stejné reakce Deník zaznamenal při svém průzkumu i na Žďársku, Pelhřimovsku a Třebíčsku.

Fixaci nabízejí tři hráči na trhu

Fixaci cen elektřiny pro příští rok nabízejí tři největší hráči na trhu s touto komoditou– E.ON, ČEZ a Pražská energetika (PRE). Hlavním distributorem na Vysočině zůstává E.ON. ČEZ i PRE, co se týče množství klientů v kraji zelených kopců jen paběrkují. Důležité je zdůraznit, že fixace se týká pouze těch, kteří odebírají elektřinu na hladině nízkého napětí. Velké firmy do této kategorie nespadají.

E.ON už svou nabídku uzavřel 31. března. „Kdo nezaváhal, může v příštím roce dosáhnout na jistotu stabilní ceny celkové fakturované částky. Navíc dostane jednorázový bonus ve výši jednoho týdenního odběru elektřiny zdarma,“ informoval mluvčí E.ONu Vladimír Vácha.

A dodal, že domácnosti i podnikatelé možnosti využili pouze minimálně. Nabídka PRE i ČEZu trvá až do konce dubna. ČEZ nabízí produkt FIX 2010-2.
Kdo si jej zvolí, má garanci, že příští rok bude mít cenu silové elektřiny o 15 procent nižší než letos. „V těchto dnech evidujeme za celou Českou republiku přes tři tisíce přihlášených zákazníků,“ sdělil mluvčí ČEZu Jiří Kosina.

Jádro celé věci leží na energetické burze. Pražský energetický analytik Jiří Gavor z nezávislé konzultační společnosti ENA fixaci ceny elektřiny vidí jako jisté východisko.

„Cena silové elektřiny má zřejmě již své dno za sebou. Před měsícem se cena dodávky základního zatížení, takzvaný base load, pro rok 2010 pohybovala kolem 45 EUR zaMWh. Nyní je to již na úrovni 50 EUR za MWh. Nečekám další rychlý růst, ale ani návrat na letošní minima.“

V tomto světle se podle jeho názoru nabídka ČEZu na fixaci cen silové elektřiny pro rok 2010 na úrovni minus 15 procent pod cenou pro rok 2009 jeví jako dobrá alternativa pro zákazníky preferující jistotu.