Do pátku 29. května musejí totiž všichni potencionální zájemci o majetek zadlužené sklárny složit peněžní jistinu ve výši patnácti milionů korun. Teprve pak se mohou zúčastnit výběrového řízení. Podle informací Deníku jsou vážní uchazeči prozatím čtyři.

„Uzavřený areál sklárny jsem už viděl a byl jsem celkem příjemně překvapen jeho stavem. Myslel jsem, že to bude daleko horší,“ řekl jeden z nich, Jiří Hudera ze Světlé nad Sázavou. Podnikatel a současně i člen mezinárodní skupiny investorů, která jako první oznámila svůj záměr sklárny ve Světlé koupit.

A to za dvě stě jedenáct milionů korun. Hudera dodal, že jeho skupina jistinu složí. Ve sklárně by chtěla obnovit strojovou výrobu skla a v první fázi zaměstnat několik stovek lidí.

Majetek sklárny vydražen nebude

Zbývající uchazeči, o nichž se v současné době pouze spekuluje, ještě svůj zájem o provoz sklárny ve Světlé nad Sázavou oficiálně nezveřejnili. Není bez zajímavosti, že v této souvislosti padlo i jméno někdejšího ředitele společnosti Sklo Bohemia Martina Faita.

Majetek sklárny nebude vydražen, ve výběrovém řízení ho může zájemce získat jako celek. Není ale vyloučeno, že bude rozprodán po částech. O způsobu prodeje rozhodl na návrh insolvenční správkyně Heleny Horové Městský soud v Praze.

Hodnota majetku: 1,4 miliardy

Oznámení o zahájení prodeje přivítal Odborový svaz zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu. „Je to rozhodně krok správným směrem,“ uvedl například místopředseda svazu Stanislav Vaněk. Podotkl ale, že měl přijít daleko dřív.

Sklárny ve Světlé ukončily výrobu v září 2008. O práci přišlo 1 200 lidí. Mezi největší věřitele patří CitiBank Europe. Nárokuje 2,7 miliardy korun. Hodnota stávajícího majetku sklárny byla vyčíslena na 1,4 miliardy korun.