Rozhodl o tom věřitelský výbor a insolvenční správce po čtvrtém kole výběrového řízení, které se uskutečnilo v Praze a skončilo po osmihodinovém jednání v úterý večer.

Podle obchodního rejstříku vznikla společnost Vivaria se sídlem v Praze 6 před devíti lety a její základní kapitál činí sto tisíc korun. Působí v oblasti zpracování dřeva a zabývá se zprostředkovatelskou obchodní činností a figuruje také v oblasti služeb.

Deník už dříve zveřejnil informaci z důvěryhodného zdroje, který uvedl, že za Červou stojí někdejší management Sklo Bohemia, konkrétně Radovan Květ a Martin Fait.

Návrat výroby skla

Insolvenční správkyně Helena Horová k výsledkům výběrového řízení v tiskové zprávě uvedla, že vzhledem k výši výtěžku lze předpokládat významné uspokojení zaměstnaneckých pohledávek. Horová dodala, že společnost Vivaria chce výrobu skla ve Světlé obnovit.

Výběr kupce na majetek skláren se uskutečnil obálkovou metodou. Mezi posledními dvěma blízkými nabídkami se uskutečnila závěrečná licitace, což bylo podle správkyně v souladu s pravidly výběrového řízení, schválenými soudem.

Hudera na licitaci nepřistoupil

Se způsobem ukončení výběru nesouhlasí Vladimír Kubinec, předseda odborového svazu zaměstnanců sklářského a keramického průmyslu. Podle něj mělo třetí kolo výběru podle písemného oznámení skončit v pondělí 15. června, pak už se nabídky neměly měnit. „Nemám dobrý pocit z toho, jak byl nový majitel vybrán,“ upřesnil Kubinec.

Kromě Vivarie se výběrového řízení zúčastnila i Crystal Bohemian Company Jiřího Hudery ze Světlé nad Sázavou. „Do začátku jednání jsme měli zaslat konečnou nabídku a čekat na výsledek. Místo toho chtěli opět navyšovat cenu. Na tuto licitaci jsem ale nepřistoupil,“ uvedl Hudera, jehož firma nabídla podle zveřejněných informací 155 milionů korun. „Postup věřitelského výboru považuji za nestandardní a nepřispívá k transparentnosti výběrového řízení,“ řekl Hudera a dodal, že zvažuje další právní kroky.

Věřitelé mohli dostat 200 milionů

Ve hře byla i společnost Aland Europe Pavla Loudy, který nedávno koupil Sklárny Bohemia v Poděbradech. „V tuto chvíli výsledek výběrového řízení vyhodnocujeme. Jsme zaskočeni zejména skutečností, že naše nabídka v posledním kole vůbec nefigurovala,“ řekl Louda a na otázku, kolik byl ochoten za sklárnu zaplatit, odpověděl: „Nabízeli jsme koupi podniku bez zásob s tím, že zásoby bychom koupili zvlášť. Mohu konstatovat, že v konečném součtu by věřitelé mohli získat sumu ve výši 190 až 200 milionů korun,“ sdělil exkluzivně Deníku Pavel Louda.
Ani on nevyloučil, že se proti výsledkům a průběhu skončeného výběrového řízení odvolá.