Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatelé z Vysočiny se mohou prosadit i v Bruselu

Havlíčkův Brod - Pro podnikatele z Havlíčkobrodska není podnikání v Evropské unii nemožné.

18.7.2009
SDÍLEJ:

Především jako pomoc různým organizacím a podnikatelům z Vysočiny byla otevřena stálá kancelář v českém domě v Bruselu. Má za úkol i podporovat spolupráci kraje Vysočina s partnerskými regiony v rámci EU. Vedoucí kanceláře je Markéta Heřmanová. Foto: Hospodářská komora HB

Jak a kde mohou získat podnikatelé z Vysočiny informace pro podnikání, konzultace ohledně projektů a vyhledávání vhodných partnerů pro zajímavé projekty? To má za úkol stálá kancelář, kterou zřídil v Českém domě v Bruselu kraj Vysočina. Jaké jsou její cíle, informovala Deník vedoucí kanceláře Markéta Heřmanová.

Kde se vaše kancelář nachází a jaké jsou její hlavní úkoly?
Kraj zřídil stálou kancelář v Českém domě v Bruselu v blízkosti klíčových evropských institucí. Mezi hlavní úkoly kanceláře patří zisk a distribuce informací o činnosti institucí Evropské unie, zejména vypisovaných výzvách k podávání projektů do evropských programů, propagace dobrého jména kraje Vysočina v Evropě, podpora spolupráce kraje Vysočina s partnerskými i dalšími evropskými regiony, ale i logistický servis při jednáních zástupců z kraje Vysočina v Bruselu.

Kdo další ve vaší kanceláři pracuje kromě vás?
V kanceláři pracují studenti Vysoké školy polytechnické v Jihlavě v rámci tříměsíčních pracovních stáží financovaných z evropského programu Erasmus.

Zřizovatelem kanceláře je kraj, znamená to tedy, že je určena především pro potřeby krajské samosprávy?
Kancelář Vysočiny v Bruselu není určena pouze potřebám krajské samosprávy, ale je k dispozici také různým dalším subjektům z Vysočiny – zejména veřejným organizacím, základní servis však poskytuje i podnikatelům.

Jaké služby podnikatelům nabízíte?
Jak již bylo řečeno, kancelář je určena skutečně celé Vysočině, mohou se tedy na ni obracet i soukromé subjekty. Kancelář může být podnikatelům z kraje Vysočina nápomocná v několika rovinách, a to především v oblasti zisku informací, konzultací projektů, vyhledávání partnerů do projektů, rešerše kontaktů v institucích EU či přímo sjednání schůzek a poskytnutí zázemí pro jednání v Bruselu. Kancelář monitoruje i nejvýznamnější aktuality z dění v politikách Evropské unie, a to jak obecně, tak vyhledává informace dle konkrétního zadání. Sleduje zejména aktuální výzvy k podávání projektů do komunitárních programů, vybrané výzvy s uvedením okruhů oprávněných žadatelů naleznete na webových stránkách kanceláře www.vysocina.eu/Brusel.

Jak může vaše kancelář pomoci zájemcům o účast v mezinárodních projektech?
Kancelář může rovněž pomoci s vyhledáním partnerů pro mezinárodní projekty zejména díky tomu, že disponuje mimo jiné kontakty na dalších cca 300 regionálních zastoupení v Bruselu, které lze s nabídkou konkrétních projektů oslovit dle požadavků zadavatele. Kancelář nabízí asistenci při vyhledání a zprostředkování potřebných kontaktů na zástupce evropských institucí, eventuelně i při zajištění schůzek v Bruselu na základě jasně definovaného požadavku, po domluvě lze bezplatně využít i jednací prostory kanceláře v Českém domě.
Kancelář lze dále využít pro konzultaci konkrétních projektových záměrů přímo na příslušných generálních ředitelstvích Evropské komise, která mají na starost jednotlivé komunitární programy.

Spolupracujete i s Krajskou hospodářskou komorou?
Kancelář je již od samotného vzniku v kontaktu s Krajskou hospodářskou komorou kraje Vysočina, které zasílá informace o aktuálních výzvách k podávání projektů do komunitárních programů, nabídkách partnerství v projektech či další informace z dění v EU s podnikatelskou tematikou.

Můžete uvést některé konkrétní příklady spolupráce?
Ve spolupráci s KHK pak kancelář připravila v březnu 2009 misi podnikatelů z Vysočiny v doprovodu části rady kraje Vysočina do Belgie. Během pracovní cesty měli přihlášení podnikatelé možnost seznámit se s činností a navázat kontakt s představiteli hlavních bruselských aktérů v oblasti politiky, podpory podnikání v EU, ale i se zástupci českých organizací aktivních v Bruselu v podnikatelské sféře. Další část programu byla zaměřena na Belgické království, kdy byl navázán kontakt s několika belgickými obchodními komorami i agenturami na podporu exportu a obchodu. Kancelář je připravena zajistit odborný program či jednání se zástupci evropských či belgických institucí i pro další zájemce nejen z řad podnikatelů z kraje Vysočina.

Ovlivnilo aktivity vaší kanceláře předsednictví ČR v Radě EU?
V právě uplynulém půlroce byly aktivity kanceláře výrazně ovlivněny předsednictvím ČR v Radě EU. Kancelář kraje Vysočina v Bruselu se snažila maximálně využít mezinárodní pozornosti na Českou republiku díky předsednictví a připravila řadu akcí za účelem propagace dobrého jména kraje Vysočina v Evropě, a to nejen v oblasti kultury, ale i například prezentací investičních příležitostí, inovačního potenciálu, turistických zajímavostí na Vysočině či regionálních specialit.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení