V tomto odvětví podniká již deset let.

Proč jste si jako místo svého antikvariátu vybral právě Štáflovu chalupu?
Začínal jsem původně v malé místnosti v patře domu v Dolní ulici. Jak knih začalo přibývat, působil jsem ještě ve větší místnosti ve stejném domě. Často se ale měnily nájemní podmínky a hlavně se naskytla nová možnost. Město v tu dobu vyhlašovalo konkurz na zápůjčku Štáflovy chalupy pro podnikatelské účely, náš návrh (šli jsme do toho společně s kamarádem, který podniká s novými knihami a naše spolupráce trvá dodnes) se městu zamlouval a od konce roku 2001 jsme se stěhovali do těchto zajímavých a stylových prostor, navíc za výhodných podmínek poskytnutých městem.

Je těžké se sortimentem, s nímž podnikáte, vyrovnat konkurenci? Je tady v okolí nějaká?
V současné době je největší konkurencí, ale současně i velkým pomocníkem, internet. Nemyslím to, že stahuje lidi od četby, ale že knihu si může člověk snadno objednat přes celou republiku nebo i z ciziny, a stačí si jen najít ve vyhledávači, kdo ji nabízí. Tím se velmi rozšířilo pole působnosti. Jenže každý také ví, že přímo v obchodě se najde vždy více, a proto vás knihomilci vždy rádi navštíví osobně.

Jak sháníte knihy do výkupu?
Knihy nabízejí lidé k prodeji z různých příčin, může jít o dědictví, vlastní přebytky, z důvodu stěhování, nedostatku místa. Zastaví se v obchodě, řeknou, co mají k prodeji, a podle toho se domluvíme na případném odkupu a ceně. Někdy z knih nekoupím nic, někdy všechny, záleží na nabídce. Také musím říci, že je dost lidí, kteří za knihy nic nechtějí, jen je jim je líto vyhodit. Samozřejmě jim za to děkuji, přesto, že někdy chaloupka „praská ve švech“ a hodně knih posílám zdarma dál.

Musel jste se v průběhu svého podnikání potýkat s nějakými překážkami? S jakými?
Štáflova chaloupka je sice nádherná, ale není na místě, kudy by proudily davy případných zákazníků, a to zpočátku mělo vliv na příjmy. Naštěstí jsme vždy měli pár věrných zákazníků, kteří to drželi nad vodou. Situace se začala postupem času lepšit. Lidé se o nás dozvídali, pořádali jsme pravidelné výstavy, které jsme inzerovali v novinách a lidé si k nám začali nacházet cestu. Řekl bych, že poslední tři roky se situace začíná obracet v náš prospěch a i díky novým možnostem to vidím pozitivně.

Dostal jste někdy do ruky i velmi starou nebo vzácnou knihu?
Ano, to jsou velké radosti, když se objeví nějaká kniha nebo sbírka knih, která vybočí z běžného rámce. Pokud mám jmenovat, napadá mě z knih staršího data Obnovené zřízení zemské z roku 1627. Objevily se i rukopisy či podpisy spisovatelů jako Victora Huga, z českých pak Karla Čapka, Jaroslava Seiferta, Josefa Lady. Krásných knih se už objevila za těch deset let opravdu celá řada a věřím, že spousta dalších se ještě objeví.

Které knihy se nejvíc prodávají?
Asi největší zájem v dnešní době je o dětskou literaturu. Každý si rád vzpomene na dětství, když uvidí knihu, se kterou jako malý vyrůstal. Chce ji znovu mít, pokud o ni přišel, a nebo ji chce předat svým dětem, aby viděli to, co on měl rád.