„Hlavním důvodem zdražení jsou úpravy daní a samozřejmě se do cen promítají i další vlivy. U lahvového piva představuje zdražení částku odpovídající navýšení spotřební daně a DPH. Zdražení našeho lahvového piva se pohybuje od padesáti do pětasedmdesáti haléřů na půllitr. Jde tedy zhruba o pětiprocentní navýšení. Zároveň od 1. ledna nabídneme veškerý sortiment lahvového piva i v multipacích po osmi či deseti lahvích. Zákazníkům pro toto balení nabídneme zaváděcí cenu, která se bude blížit ceně před zdražením,“ vysvětlil Jiří Hušek, ředitel Měšťanského pivovaru v Havlíčkově Brodě.

Sudové pivo však musí v brodském pivovaru zdražit více. „Důvod je prostý, v minulosti jsme oproti konkurenci zdražovali méně. Nyní už reagovat musíme. Průměrně se zvýší cena o korunu na jeden půllitr a naše nejprodávanější pivo, tedy Rebel Original Premium, jsme zdražili o korunu a čtyřicet haléřů,“ dodal Hušek.

Pivovar směřoval své největší investice v posledních několika letech právě do technologií stáčení sudového piva.

Dalším důvodem zvýšení cen je nekompromisní výběr těch nejkvalitnějších surovin. „Nechci, aby pivovar v Havlíčkově Brodě dospěl k rozhodování, zda se vaření kvalitního piva vyplatí, či je třeba kvůli ceně z kvality surovin slevit,“ zdůraznil Hušek.

České pivo 2009

Piva z havlíčkobrodského pivovaru patří v posledních letech k nejoceňovanějším pivům v České republice. „Tak prestižní ceny jako titul České pivo roku 2009, stejně jako v roce 2008 nebo Pivo České republiky je zavazující a odpovědnost za kvalitu obrovská,“ připomněl sládek pivovaru Libor Čech.

Měšťanský pivovar v Havlíčkově Brodě patří mezi několik málo posledních nezávislých pivovarů, který je stále v českých rukou. Odbyt v letošním roce v pivovaře očekávají o několik procent vyšší než loni.

„Sice se nám nedaří udržet odbyt směřující na export, ale na tuzemském trhu rosteme o téměř deset procent. Vedle tradičního regionu Vysočiny se v letošním roce podařilo získat více než sto nových hospod na Kutnohorsku či Královéhradecku, což je v období klesající spotřeby piva v celé republice velmi neobvyklé,“ poznamenal vedoucí prodeje pivovaru Milan Janírek.