Prvního listopadu zprovoznila a necelé dva měsíce provozovala v havlíčkobrodském supermarketu Kaufland mléčný automat. Koncem roku ho ale musela zastavit a demontovat.

Lidé přicházející do Kauflandu za nákupy se v průběhu několika mála dnů naučili přístroj, který stál ve vstupních prostorách supermarketu, bez problémů obsluhovat a zvykli si na něj.

„První den jsme prodali čtyři sta litrů mléka, postupně se prodaný objem snížil, nicméně byl víceméně stabilní, ovšem před Vánoci klesl,“ uvedla Brodinová a dodala, že pro mléko z její farmy v Úhořilce chodili již stálí zákazníci.

„Zvažujeme, jestli se znovu snažit sehnat místo pro automat vzhledem k objemu prodávaného mléka v Havlíčkově Brodě a problémům a nákladům s jeho provozováním,“ uzavírá Brodinová.

Pro mléko chodili stálí zákazníci

Patřila mezi ně například i Anežka Procházková z Přibyslavska. „Pro mléko jsem si chodila zhruba dvakrát týdně, pokaždé s litrovou lahví. Vyhovovala mi cena a hlavně kvalita prodávaného mléka. Přiznám se, že mi teď mlékomat v Kauflandu chybí. Jsem v podstatě nucena koupit si průmyslově zpracované mléko. Schází mi také možnost volného výběru při nákupu mléka,“ řekla Procházková.

Společnost Kaufland Česká republika, kterou Deník oslovil, zareagovala na uvedený stav prohlášením Michaela Šperla. Konkrétní stanovisko k situaci, která nastala v havlíčkobrodském Kauflandu, ale toto sdělení neobsahovalo.

Kaufland nedal přímou odpověď

„Naše společnost v současné době zmíněné automaty testuje na některých vybraných prodejnách po celé České republice. Pro tento účel byl stanoven pevný počet automatů. Po dobu testu jsme se rozhodli neinstalovat žádné další automaty tohoto typu na dalších prodejnách. Test bude ukončen v průběhu ledna 2010,“ uvedl Šperl.

Chování uvedeného obchodního řetězce překvapilo i prezidenta České agrární komory Jana Velebu. Označil ho dokonce za velmi neprozíravé, a to v souvislosti s chystaným rozvojem prodejní sítě stovek mlékomatů a automatů na mléčné výrobky po celé České republice.

„Například luhačovická společnost TOKO chce najít síť obchodních řetězců, které budou provozovat moderní automaty na mléko a jogurty. A je to právě tento sortiment, který má řetězcům přivést nové zákazníky,“ vysvětlil Veleba a podotkl, že Kaufland uvedeným krokem v Havlíčkově Brodě některé zákazníky zřejmě ztratil.

Ždírec: Kvalitní mléko pro lidi

Možnost nabídnout spotřebitelům kvalitní kravské mléko, ekonomický efekt nijak výrazný nemá.

To je podle Milana Stránského ze Zemědělské akciové společnosti Krucemburk hlavní důvod, proč tato společnost provozuje a chce i nadále provozovat mléčný automat ve Ždírci nad Doubravou.

„Automat jsme zprovoznili na podzim, v té době jsme ho měli od výrobce zapůjčený. Nyní jsme ho koupili. Naším cílem je prodávat spotřebitelům opravdu kvalitní kravské mléko, ekonomické výnosy nejsou na prvním místě,“ řekl Stránský.

Nicméně dodává, že s dosavadním provozem mléčného automatu ve ždírecké masně je krucemburská zemědělská společnost spokojena. Zákazníci si zvykají stáčené kravské mléko nakupovat. Průměrně se v automatu vytočí tak 1,2 tisíce litrů za měsíc, ale provozovatel doufá, že se objem prodaných litrů bude s postupem času průměrně zvyšovat.

Více automatů zatím nebude

„Zatím provozujeme tento jeden automat, s rozšířením sítě zatím v dohledné době nepočítáme,“ konstatoval Stránský. Podle Jana Veleby mléčné automaty zavedlo jako první Slovensko.

„Je to jedna z možností, jak zvýšit propagaci prodeje kvalitního kravského mléka v době, kdy svět postihla mléčná krize a evropští farmáři, včetně českých, prodělávají a čelí nevybíravému tlaku obchodních řetězců,“ zdůraznil Veleba.

Jaromír Kulhánek, Štěpánka Saadouni