Do podobné investice se teď rozhodlo jít i města Světlá a Ledeč nad Sázavou. „V poslední době jsou v popředí zájmu investorů pozemky na umístění fotovoltaických elektráren. Město Světlá nad Sázavou takové pozemky má. V rámci změny územního plánu města dochází k vytvoření plochy pro průmysl a podnikání o ploše cca 8,8 ha v místní části Lipnička,“ vysvětlila situaci starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.

Pět tisíc KW

Protože zřízení fotovoltaické elektrárny ve Světlé je v současné době více než pravděpodobné, zajistilo město i odběr pro kapacitu výroby. „Jde o pět tisíc kW elektrické energie. Místem předávací stanice pro tento výkon je Lipnička,“ uvedla starostka.

Protože se mohou ozývat hlasy, které se bojí negativního vlivu elektrárny, rozhodli se zastupitelé města předejít případným námitkám tím, že nechají vypracovat na tuto skutečnost znalecký posudek. Ten by špatný vliv zařízení buď potvrdil nebo vyloučil.

„Město má zpracovaný znalecký posudek, který řeší vliv fotovoltaické elektrárny na krajinný ráz. Závěr posudku umožňuje realizaci uvedené stavby v dané lokalitě,“ informovala o krocích města Arnotová.

Město následně schválilo podmínky soutěže na prodej, pronájem či jinou variantu pozemků určených pro výstavbu fotovoltaické elektrárny. „Termín pro předložení nabídky byl 15. února letošního roku. V současné době probíhá proces výběrového řízení investora stavby,“ doplnila starostka.

A proč se město rozhodlo se svými pozemky naložit právě takto? „Kvůli dopadu krize město Světlá meziročně přichází o výnos ze sdílených daní. Finančním zhodnocením výše uvedených pozemků město získá potřebné prostředky na investice a rozvoj,“ objasnila starostka Arnotová.

Mají kupní smlouvu

Podobně se rozhodla se svými pozemky naložit i Ledeč nad Sázavou. Ta nabízela případnému zájemci pozemek o výměře zhruba 3,87 ha, kde by mohla vyrůst elektrárna s výkonem 2 MW.

„Zastupitelstvo města schválilo již v lednu přijetí nabídky pražské společnosti a v současné době je podepsána kupní smlouva,“ uvedl starosta Ledče Stanislav Vrba.

Město za pozemek ležící v horní části průmyslové zóny na vrcholu kopce utržilo přes jedenadvacet milionů korun. „V každém desetiletí fungování elektrárny pak přibude do kasy města dalších pět milionů,“ upozornil starosta.

Samotná stavba elektrárny by měla započít na konci dubna, popřípadě začátkem května. „Vše by mělo být hotové do konce září,“ uvedl Vrba.