Přesvědčil se o tom Lubor Červa, majitel světelské sklárny Crystalite Bohemia, a to na nedávných prodejních veletrzích v Paříži a Frankfurtu nad Mohanem.

„Obchodní partneři z celého světa návrat českého skla se značkou Bohemia jednoznačně přivítali. A nový design našeho skla, se kterým jsme se právě na těchto významných veletrzích prezentovali, se jim líbil,“ řekl Lubor Červa a dodal, že nové kolekce pocházejí z autorské dílny ředitele světelské sklárny Martina Faita.

Nápojové sklo, stejně jako sklo dárkové ze Světlé nad Sázavou teď daleko více, než tomu bývalo v minulosti, směřuje na rakouský, německý a především pak na ruský trh. Zákazníci mají zájem nejen o čiré sklo, ale také o sklo doplněné zlatou nebo platinovou dekorací.

„Právě o takto zdobené sklo mají eminentní zájem právě v Rusku,“ upřesnil Červa.

Sklárna ve Světlé nad Sázavou v současné době vyrábí nonstop. V provozu jsou dvě vany a čtyři automatické strojové linky. „Je to nutné vzhledem k počtu zakázek, které máme. Přicházejí prakticky ze všech koutů světa. Etablovali jsme na všech světových trzích. Odhaduji, že v současné době jsou naše kapacity vykryty nejméně na sedm nebo osm měsíců dopředu,“ poznamenal Červa.

Zakázky znamenají jistotu práce a výdělku pro stávající zaměstnance společnosti Crystalite Bohemia. V současné době jich tam pracuje více než tři sta. A další budou potřeba.

Spustí další vanu

„Myslím si, že bychom už v dohledné době mohli zaměstnat dalších zhruba pětasedmdesát lidí. Rozhodli jsme se totiž spustit třetí vanu. Vyrábět chceme tvarově komplikovanější likérové lahve, svícny a další dárkový sortiment,“ vyjmenoval Lubor Červa.

Avizovaná a plánovaná investiční expanze společnosti Crystalite Bohemia na východní Moravu, konkrétně pak do Květné na Zlínsku, se konat nebude.
„Definitivně jsme tento záměr opustili. Nevylučuji ale, že bychom někdy v budoucnu mohli investovat v jiných částech České republiky,“ uzavřel majitel sklárny Lubor Červa.