Již o letošních vánočních svátcích by si obyvatelé města Ždírec nad Doubravou mohli nakoupit v novém supermarketu Na Pikulce.

„Doufám, že se stavby supermarketu už konečně dočkáme. Stávající prodejní prostory jsou nedostačující s ohledem na to, kolik přibylo ve městě za poslední dobu obyvatel, především mladých rodin,“ říká jedna z obyvatelek Ždírce Marie Stará. Její přání snad už letos dostane reálné rozměry.

„Ve čtvrtek 8.dubna byla mezi společností Obchodní centrum NIMIRU Ždírec nad Doubravou, s.r.o., a stavební společností COSS, s.r.o., Brno podepsána ve Ždírci tolik očekávaná smlouva o dílo na výstavbu supermarketu Albert. Podle harmonogramu stavby, který má radnice k dispozici, budou moci zákazníci v novém supermarketu zajišťovat nákupy na Vánoce 2010 již také v obchodě Na Pikulce,“ informuje na webových stránkách ždírecká radnice.

Kdybychom tomu nevěřili, tak bychom zprávu na web města nedávali,“ konstatuje starosta Jan Martinec s tím, že i radnice si oddechne, až se nový supermarket ve městě otevře. Protože pravidelně několikrát do roka se obyvatelé města obraceli na radnici s dotazem, jak dlouho bude stavba trvat.

Dlouhé čekání

Podle starosty Martince město prodalo v roce 2006 pozemek Na Pikulce společnosti Nimiru. Ta měla zajistit stavbu a vést jednání s obchodními řetězci, které by měly zájem se do nových prostor nastěhovat. „Podle našich informací obchodní řetězec Ahold měl zájem už víc než rok ve Ždírci podnikat. Ale supermarkety tohoto typu se stěhují pouze do předem vybudovaných prostor, avšak ty připravené nebyly,“ říká starosta a upřesňuje, že město Ždírec už delší dobu do záležitostí kolem stavby supermarketu nevstupuje.

Ale město se pojistilo, kdyby náhodou ze stavby definitivně sešlo, aby nepřišlo o lukrativní pozemek.

Stavba supermarketu ve Ždírci nad Doubravou se zhruba před dvěma lety stala dokonce námětem akce Den s Deníkem. Havlíčkobrodský Deník tehdy věnoval stavbě a záležitostem kolem ní značný prostor. Jednatel společnosti Nimiru Petr Ošlejšek tehdy slíbil, že supermarket ve městě stát bude, což dneska, jak sám říká, může potvrdit.

Běh na dlouhou trať

„Uzavřeli jsme smlouvu o dílo se stavební společností COSS a naplánovali slavnostní zahájení stavby,“ zdůrazňuje jednatel společnosti Nimiru a vysvětluje, proč přípravy trvaly tak dlouho. „Chápu nespokojenost obyvatel Ždírce, ale takové akce nejsou nijak jednoduché. Například sehnat nájemce, obchodní řetězec, který by chtěl ve městě podnikat, je běh na dlouhou trať. První zájemce, se kterým jsme jednali, si celou záležitost nakonec rozmyslel. Byť jsme už měli připravený projekt, museli jsme oslovit někoho jiného, ale ten zase žádal provést v projektu určité změny. To samozřejmě stálo čas,“ vysvětluje jednatel Ošlejšek.

Slavnostní zahájení celé stavby supermarketu by se mělo uskutečnit ve Ždírci v pondělí 19. dubna. V provozu by měly být nákupní prostory už koncem letošního roku.