Tak právě těmito ekonomickými událostmi žije v současné době Pivovar Chotěboř, nejmladší průmyslový pivovar v České republice s dvanácti zaměstnanci.

„Slovensko je pro nás v tuto chvíli skutečně prioritní exportní oblastí,“ řekl ředitel chotěbořského pivovaru Richard Moravec a dodal, že do země našich východních sousedů plánuje pivovar vyvézt měsíčně na dvě stě hektolitrů piva, protože české pivo má na Slovensku obecně velmi dobrý zvuk.

Pivovar Chotěboř začal spolupracovat se dvěma významnými slovenskými velkoobchodními partnery, konkrétně pak v Popradu a Pezinku. Zajímavou akvizici získal také přímo v Bratislavě. Slovenským odběratelům nabízí kompletní sortiment. „Slovensko ale není jedinou zemí, kam naše pivo vyvážíme. Část exportu míří také do Irska, v jednání je Maďarsko, Zajímavě se jeví i trhy v Rusku, Gruzii nebo Vietnamu,“ konstatoval Moravec.

Po necelém roce provozu je jasné, že nosným produktem pivovaru bude jeho světlý dvanáctistupňový ležák Prémium. „Vyplývá to z našeho průzkumu trhu, který jsme provedli mezi restauratéry a obchodníky,“ uvedl Moravec. Na Vysočině točí chotěbořské pivo necelá stovka restaurací a hostinců.

Prodává se také v šesti velkoobchodech. „Pozitivní je, že odběratelé, které jsme získali v loňském roce, nám zůstali. Mnohdy zvyšují i výstav,“ řekl Moravec.

Zviditelnění města

Na výrobu a kvalitu kompletního sortimentu pivovaru dohlíží sládek Oldřich Záruba. „Fámy, že u nás už nepracuje, které se před časem na Havlíčkobrodsku objevily, se nezakládají na pravdě,“ zdůraznil Moravec.

Na otázku, jestli se na trhu osvědčila značka Chotěboř, odpověděl, že ano. „Lidé na Chotěbořsku jsou velkými patrioty. Myslím, že naše pivo berou za své. Tato značka pomáhá zviditelnit naše město v České republice,“ sdělil Moravec. Do konce loňského roku činil výstav pivovaru 3 300 hektolitrů. Letos by měl být zhruba třikrát vyšší.