Ve středu byla slavnostně zahájena stavba solární elektrárny z fotovoltaických panelů na pozemku o rozloze 8,8 hektarů na výpadovce směrem na Lipničku, který si pronajala soukromá společnost z hlavního města.

„Doufáme, že stavba proběhne bez komplikací a že se podaří fotovoltaické panely nainstalovat do konce roku,“ sdělil místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm. Ten také potvrdil, že finanční přínos pro město byl hlavním kritériem při rozhodování zastupitelů o prodeji pozemku pro výstavbu fotovoltaiky.

„Město ještě do konce roku získá částku do třiceti milionů korun, a potom každý rok 7,5 procenta z podílu na prodeji elektřiny po dobu dvaceti let,“ potvrdil místostarosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Výkon sluneční elektrárny by měl být přibližně 3,5 MW. „Od ČEZu mají povolený výkon až 4 MW,“ upřesnil Jan Tourek. „Jaký však bude skutečný výkon, záleží už na vlastníkovi elektrárny,“ dodal místostarosta.

Cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu z 3. listopadu 2009 byla stanovena výkupní cena elektrické energie z fotovoltaických elektráren na 12,15 korun za kilowatthodinu (týká se elektráren o výkonu nad 30 kW uvedených do provozu do 31. prosince 2010).
Tato výkupní cena je státem garantována jako fixní po dobu dvaceti let.

„Finanční prostředky, které obdržíme od provozovatele fotovoltaické elektrárny, použijeme na koupi téměř dvanáctihektarového pozemku v centru města za cenu 200 korun za metr čtvereční, na kterém by vznikly parcely pro výstavbu rodinných domků,“ prozradil místostarosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Podle starostky města Lenky Arnotové bude podíl z prodeje elektrické energie použit také na financování provozu nově rekonstruovaného sportovního centra Pěšinky.

Petr Stránský, Jiří Víšek