„Stěžejní činností je péče o majetek 44 obcí, který se rozkládá na ploše 5 600 hektarů. Mezi největší podílníky patří Přibyslav, Havlíčkova Borová nebo Velká Losenice,“ uvedl ředitel Lesního družstva Jiří Svoboda. Spravované území se rozkládá od Ždírce nad Doubravou až po Ostrov nad Oslavou. Lesní družstvo pečuje o lesy, rybníky, zemědělskou půdu i nemovitosti.
„Roční obrat družstva přesahuje částku 100 milionů korun. Největší měrou se na tom podílí těžba a prodej dřeva,“ vysvětlil Jiří Svoboda.
„Družstvo poskytuje komplexní služby obcím i soukromníkům, kromě zmíněné těžby a výkupu dřeva jde o zalesňování, správu nemovitostí, péči o zeleň nebo sečení větších ploch,“ zmínil ředitel.
Přibyslavské Lesní družstvo dává práci 45 zaměstnancům. „Navíc si najímáme několik desítek živnostníků, jde například o kočí, řidiče přibližovacích traktorů nebo dělníky pracující s motorovou pilou,“ informoval ředitel Svoboda. „Personál se stále pohybuje v lese, o víkendech držíme služby, nyní hlavně kvůli požárům. Každoročně 99% lesních požárů způsobí návštěvníci,“ postěžoval si ředitel družstva na nekázeň lidí, mezi jejichž nejčastější prohřešky patří odhazování plastů, rozdělávání ohňů a vjíždění motorových vozidel do lesa.
Naproti tomu kůrovce za problém nepovažuje. „Kůrovcové kalamity jsou důsledkem liknavostí vlastníka. Nemohu se ztotožnit s názorem, že se s tím příroda sama vyrovná. Ve střední Evropě je příroda přetvářena tisíc let, je to urbanizovaná krajina. To bychom mohli třeba přestat hasit požáry. Proč bychom měli kůrovce nechat existovat libovolně,“ táže se ředitel Jiří Svoboda.
„Chcete dřevo, musíme skácet strom. To je normální koloběh přírody. My dřevo pokácíme, ale plochu zalesníme, takže les žije dál. Ale lidé to nechtějí slyšet,“ posteskl si Jiří Svoboda. „Les patří k nejzdravější části přírody. Vyváženost se ztratila, něco se absolutně chrání, něco se absolutně zatracuje,“ uzavřel ředitel Lesního družstva v Přibyslavi.