„Pec bude hotova do 16. nebo 17. srpna, pak ji začneme temperovat,“ prozradil na úvod obchodní ředitel společnosti Crystalite Bohemia Martin Fait. „Temperace potrvá zhruba deset dní, další tři dny pak bude probíhat zkušební výroba. Ostrý provoz rozjedeme tedy přibližně v prvním týdnu v září,“ upřesnil ředitel Fait.

Pracovní místo má cenu zlata

Společnost vlastnící světelské sklárny hodlá přijmout přibližně padesát zaměstnanců. „Jen na linku přijmeme asi 35 až 40 pracovníků, dalších 10 až 15 lidí zaměstnáme v navazujících procesech,“ sdělil Martin Fait.

Tuto informaci uvítal i místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm. „To je dobrá zpráva. Samozřejmě jsme rádi, že sklárny budou zase nějaké lidi nabírat. Každé pracovní místo ve Světlé nad Sázavou má cenu zlata,“ pochvaloval si místostarosta Böhm.

Rozjezd třetí pece by mohl být šancí i pro bývalého brusiče Františka Sobotku z Dolní Březinky, který po krachu společnosti Bohemia Crystalex Trading obtížně sháněl zaměstnání. „Je to složité, když jsem se šel ucházet o práci a řekl jsem, že je mi 55 let, tak se všude divili, že se mi chce ještě dělat,“ posteskl si Sobotka. „Pracoval jsem 38 let jako brusič skla, ale teď dělám s betonem. Pokud by byla možnost se do skláren vrátit, tak bych rozhodně šel,“ řekl bývalý brusič. „Mám ve sklárnách kontakty, ale nikdo se mi zatím neozval, vypadá to, že brusiče snad ani nepotřebují,“ posteskl si František Sobotka.

„Část brusičské práce zadáváme soukromým subjektům a část realizujeme prostřednictvím vlastních zaměstnanců. Brusiče přibíráme podle potřeby,“ potvrdil obchodní ředitel Martin Fait.

Pec bude multifunkčním strojním zařízením, na kterém se budou vyrábět lahve, vázy, ale také svícny a dárkové předměty. Náklady na výstavbu a zprovoznění se vyšplhaly na dvacet milionů korun. O návratnosti investice však obchodní ředitel nepochybuje.

„Plán obratu na letošní rok byl přibližně 500 milionů a mohu potvrdit, že je to zcela reálné číslo. Do současné doby jsme realizovali obrat ve výši 280 milionů korun, a do konce roku předpokládáme celkový obrat 480 až 500 milionů,“ potvrdil ředitel Fait.

Prakticky veškerá výroba světelských skláren se exportuje do zahraničí. „Největšími odběrateli jsou jednoznačně země středního a dálného Východu. Celkem vyvážíme naše výrobky do čtyřiceti zemí světa,“ uzavřel obchodní ředitel světelských skláren Martin Fait.