„Ve škole jsme dostali seznam, co si děti mají přinést. Všechno nekupuju. Třeba na tělocvik stačí pořídit jen tepláčky, pytlíky na bačkory a tělocvik ušiju sama. Tašku už máme koupenou. Na to, že je značková, byla poměrně levná, pod tisíc korun. Dcera ji dostala v březnu k narozeninám. Chtěla jsem ale, aby si ji raději vybrala sama, aby se jí líbila. Kdybych měla spočítat, na kolik vyjde výbava pro prvňáčka, může to být klidně ke čtyřem tisícům. Třeba jen trojhranné pastelky, které mají děti mít, stojí zhruba sto korun,“ líčila starosti rodičů prvňáčků Jana Sýkorová.

Nákup za tisícovku

Prodej školních potřeb je v plném proudu. Obchodníci odhadli, že běžný nákup školních potřeb pro žáky prvních tříd se pohybuje zhruba kolem jednoho tisíce korun.

„Maminky nejčastěji nakupují aktovky, obaly, desky na písmenka a číslice, penály vybavené i prázdné, psací potřeby, tempery, vodové barvy, štětce a podobně. Mají většinou seznam ze školy a toho se drží.

Většinou s nimi chodí i děti a vybírají si nejen podle ceny, ale hlavně podle svého vkusu,“ řekla majitelka Papírnictví Švejda v Havlíčkově Brodě Alena Švejdová.

„U nás začal prodej již v červnu, ale hlavní nápor určitě ještě přijde. Rodiče prvňáčků čekají na seznamy od učitelek a na přesný rozpis sešitů, a tak určitě první tři týdny v září budou více tyto věci nakupovat,“ sdělila zase vedoucí papírnictví Jarmila Kadlecová z Obchodního domu Alej v Havlíčkově Brodě.

V posledních letech využívají rodiče nákupu potřeb v super a hypermarketech, kde je cena o něco málo nižší než v kamenných obchodech.
„Tam si nakoupí většinu pomůcek do školy a sem chodí už pouze pro drobnosti,“ posteskl si majitel drogerie a papírnictví na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě Milan Niederle.

Irena Fichtnerová, Zuzana Klementová