Není proto divu, že se Havlíčkobrodští k nákupu elektrické energie moderním způsobem vrátili i teď. A vyplatilo se jim to. Prostřednictvím aukce vysoutěžili finální cenu o dvaatřicet procent nižší. Konečná nabídka se zastavila na sumě pěti milionů a osmi set tisíc korun.

„Elektronické aukce se zúčastnily čtyři firmy,“ uvedl místostarosta Čeněk Jůzl a dodal, že elektřinu město a jeho příspěvkové organizace v letošním roce nakoupí od společnosti Centropol Energy. Právě ta nabídla nejnižší cenu.

„Shodou okolností je to tatáž společnost, od které jsme elektřinu nakoupili v roce 2010,“ poznamenal Jůzl.

Cena elektrické energie má letos vzrůst o deset až patnáct procent. Havlíčkův Brod ale díky aukčnímu nákupu zaznamená zvýšení pouze šestiprocentní.

Elektřina ale nebude do budoucna jedinou komoditou, kterou chce samospráva na elektronické burze nakupovat. „Připravujeme výběrové řízení, jehož vítěz provede elektronickou aukci na dodavatele plynu. Aukce se uskuteční buď v září, nebo až v příštím roce,“ nastínil Jůzl a připomněl, že v současné době platí ročně havlíčkobrodská teplárenská společnost Teplo HB kolem pětačtyřiceti milionů korun. „Díky aukci by mohla výsledná cena plynu spadnout až o třicet procent,“ zdůraznil Jůzl.

Havlíčkobrodská radnice si nechá zpracovat také audit veškerých dodávek. „V nadsázce řečeno, od rohlíku až po lokomotivu,“ usmál se Jůzl a vysvětlil: „Ve skutečnosti půjde o pětadvacet až třicet položek a doporučení, které z nich se vyplatí nakupovat na elektronické burze.“ Havlíčkův Brod není zdaleka jedinou veřejnoprávní korporací, která možnost nákupu komodit prostřednictvím elektronické burzy hodlá využívat.

„Jednoznačnou výhodou systému je, že samosprávy mohou v jediný okamžik oslovit celý okruh dodavatelů. Dostávají je na jednom místě do otevřené soutěže a tím mohou dosáhnout optimalizace cen,“ podotkl předseda burzovní komory Českomoravské komoditní burzy Pavel Štorkán.

„Druhé pozitivum spočívá v tom, že systém elektronického obchodování je nastaven tak, aby co nejvíce stimuloval k soutěži. Dodavatele by měl vyprovokovat k tomu, aby v rámci tohoto systému předložili odběratelům maximálně vstřícné ceny,“ vysvětlil Štorkán a dodal: „Města a obce mají možnost využít tohoto trhu i k nákupu dalších komodit, nejen elektrické energie. Tak, jak je systém nastaven, umožňuje pro komodity, které jsou předmětem obchodování na burze, získat právě tuto optimální nabídku.“