Podle průzkumu společnosti SODATSW tuzemské firmy kvůli zaměstnancům, kteří nechávají počítače zapnuté i přes noc, přicházejí i o desetitisíce korun ročně.

Oslovené firmy a další instituce na Havlíčkobrodsku si s tímto problémem dokázaly poradit. „S tímto problémy nemáme. Jsme firma o pěti zaměstnancích, není potřeba nikoho hlídat. Máme jednu velkou kancelář, kdo jde poslední, vidí, že něco není vypnuté. Řekl bych, že toto je problém spíše ve firmách se složitější strukturou, nebo na úřadech, kde mohou být lidé nemotivovaní. Jiná věc je, že tu máme zařízení, která musíme nechat puštěná pořád. Ta jsou potom na spotřebu energie náročná,“ řekl ředitel přibyslavské firmy Fenomen multimedia Tomáš Miškovský.

Kolem padesáti počítačů mají na havlíčkobrodském okresním soudu.

Spoléhají na zaměstnance

„S tím, že by zaměstnanci nechávali přes noc zapnuté počítače, jsme myslím žádné potíže neměli. Pokud někdo nevypne počítač, většinou se to zjistí hned druhý den, protože správce sítě pošle všem upozornění,“ popisoval místopředseda brodského okresního soudu Jan Doležal.
K velkým firmám o stovkách zaměstnanců, které vlastní desítky počítačů, patří na Havlíčkobrodsku společnost Ross Holding. Zde počítají s odpovědností svých zaměstnanců.

„Pokud vím, tak s vypínáním počítačů problémy nemáme. Spoléháme se na inteligenci našich zaměstnanců. Nekontrolujeme je, zda vypínají počítače,“ informovala manažerka komunikace společnosti ROSS Holding Zdena Stryková.

Důkladná evidence

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Havlíčkově Brodě provozuje pro své studenty i učitele kolem sto čtyřiceti počítačů.

„Máme dvě počítačové učebny, za které zodpovídají správcové. Vstup do nich je volný, poslední student ale ručí za to, že všechny počítače budou vypnuté. Studenti mají povinnost přihlásit se pod heslem a zapsat se do sešitu. Pokud se zjistí, že nechali něco zapnutého, budou sankciováni. Dále máme počítače v pracovnách. Občas kontrolujeme, zda jsou po odchodu vyučujících vypnuté. Je to také otázka bezpečnosti, hrozí například riziko vzniku požáru,“ uvedla ředitelka této školy Naděžda Vrbatová.

Podle průzkumu firmy SODATSW může firma se sto počítači, která zamezí jejich zbytečnému nočnímu provozu, ročně ušetřit až sedmdesát tisíc korun.

„Firmy by se měly systémově věnovat otázkám spotřeby energie a realizovat konkrétní úsporná opatření. Konkrétním řešením je například využití rychlého přechodu do úsporného režimu, odpojování počítačů ze sítě nebo nákup IT vybavení s ohledem na spotřebu energie,“ radí Petr Kučera z Ministerstva životního prostředí.

Zuzana Klementová